HaberlerİranOrtadoğu

Şimdilik zenginleştirme oranı yüzde 4.5’te kalacak

İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stoku ile ilgili konuşan Kemalvendi, ‘Haliahazırda İran’ın elinde bulunan zenginleştirilmiş uranyum stoku 300 kilogramdır’ diye konuştu.
Uranyum zenginleştirme sürecini her an hız yapabilen bir tren vagonuna benzeten Sözcü Kemalvendi, ‘Gerekli gördüğümüz takdirde, yüzde 4.5 oranı sonrasındaki aşama, yüzde 20 oranıdır. Halihazırda ülkemizin ihtiyaç duyduğu yüzde 4.5 oranında zenginleştirilmiş uranyumdur’ değerlendirmesinde bulundu.
Tahran reaktörü’nün yakıt temini ile ilgili bilgi veren Atom enerjisi Kurumu Sözcüsü Kemalvendi, ‘Birkaç yıl için Tahran Reaktörü için yeterli yakıt mevcut ve yakıtın bitmesinden sonra, diğer ülkelerin bu konuda iş birliği yapmaması durumunda kendimiz bunu üretebiliriz’ ifadesini kullandı.
Kemalvendi sözlerini şöyle sürdürdü:
‘İran’ın zenginleştirilmiş uranyum miktarı iki ana ilkeye bağlıdır: birisi ülkenin ihtiyaç mantığı, diğeriyse siyasi mantık. Siyasi mantığa dayanarak uranyum zenginleştirme oranı değişebilir. Bu mantığa uygun olarak yine geçmişte uranyum zenginleştirilmesi kısıtlandı. Ülkemiz halihazırda yüzde 20 oranındaki uranyum zenginleştirmesine ihtiyaç duymamaktadır.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 31 Mayıs 2020 (2) içerik yüklenmiştir.