BahreynHaberlerOrtadoğu

Siyasi Projenin Hayata Geçirilmesi İçin 50 Milyar Dolar Tahsis Edilecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, bu hafta Bahreyn Çalıştayı’nda Yüzyılın Anlaşması’nın ekonomik ayağını açıklayacak.

Reuters’in bildirdiğine göre, Beyaz Saray’ın yayınladığı belgeler Kushner ve yardımcıları tarafından hazırlanan planla ilgili bir takım gerçekleri ortaya çıkardı.

Kushner ve ekibi 25-26 Haziran tarihlerinde Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenecek ekonomik çalıştayda önerilerinin destek bulacağını ümit ediyor.

Plana göre toplanacak 50 milyar doların 28 milyar doları Batı Yaka ve Gazze Şeridi’ne, 7,5 milyar doları Ürdün’e, 9 milyar doları Mısır’a ve 6 milyar doları Lübnan’a gidecek.

Beyaz Saray, toplanacak paraya en büyük katkıyı Körfez ülkelerinin yapmasını beklerken, Kushner, Amerika’nın da katkıda bulunmayı düşüneceğini ifade etti.

Plana göre toplanacak paralar Filistin toprakları ve üç ülke ekonomisi için oluşturulan fona konacak ve fon çok uluslu bir kurul tarafından yönetilecek.

Plana göre ayrıca 147’si Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde, 15’i Ürdün’de, 12’si Mısır’da ve 5’i Lübnan’da olmak üzere 179 ekonomik kalkınma projesinin finanse edileceği belirtildi.

Söz konusu projelerin altyapı, su, elektrik, telekomünikasyon, turizm ve sağlık tesislerini içerdiği kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.