İşgalci İsrail RejimiFilistin

Siyonist rejimin, haber ajansı kulesine saldırısı ve suçlarının yansımasını engelleme çabası

Siyonist rejim 15 Mayıs cumartesi günü uluslararası yasalara karşı ve kendi cinayetlerini örtbas etmek için Gazze’de bazı uluslararası medya kuruluşunun bulunduğu Burj Al-Jalaa’yı hedef alarak yıktı. Söz konusu binada El Cezire, Associated Press ve AFP de dahil olmak üzere uluslararası medya kuruluşları Gazze Şeridi’nde yaşananları dünyaya aktarıyorlardı.

Tel Aviv’in bu yasadışı saldırısı aslında, söz konusu binada bulunan medya tarafından, Gazze halkına karşı işlenen cinayetlerin yansımasını engellemek hedefi ile yapıldı.

Siyonist rejim, Gazze’ye yeni tur saldırılarında bölgeye yönelik geniş çapta hava saldırıları gerçekleşti ve çok sayıda can kaybına neden oldu, başta kadın ve çocuklar olmak üzere önemli sayıda Filistinliyi şehit etti ve yaraladı.

Filistinli direniş gruplarının güçlerini ve ekipmanlarını siviller arasında gizlemesine dair siyonistlerin temelsiz iddiaları şimdi bu saldırıların hedeflerinin ifşa olması ile daha da açıklığa kavuşuyor. Nitekim bir İsrail savaş uçağı cumartesi sabahı el-Şati kampını bombalaması sırasında Ebu Huttab’ın evini bombamlarken binayı, içinde yaşayanların başına yıktı ve kurtarma ekipleri, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 10 şehit ve 15 yaralıyı enkazın altından çıkardı.

Doğal olarak bu suçları ifşa etmek ve doğrudan bu alanda görüntü ve rapor göndermek siyonsit rejim ve batılı destekçilerinin daha da rezil olmalarına ayrıca İsrail’in Gazze halkına karşı cinayetlerinin durdurulması için çeşitli ülkelerde kamuoyu ve uluslararası çaptaki baskıların artmasına sebep olacaktır.

Bu yüzden Tel Aviv yetkilileri, sorunu ortadan kaldırmak için Gazze’deki El Jalaa Kulesi’ndeki uluslararası haber ajanslarının merkezini yıkmakta gördü. Siyonist rejim Hamas’ın, bu binayı ve gazetecilerin varlığını, canlı kalkan olarak kullandığını iddia ediyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi İcra Direktörü Joel Simon’a göre “Gazze’deki gazetecilere ait binaya yapılan saldırı, İsrail ordusunun Gazze’deki insani haberleri aksatmak için, kasıtlı olarak medya kuruluşlarını hedef aldığını gösteriyor.”
İsrail’in bu yasadışı eylemi birçok tepkiye neden oldu. BM Genel Sekreteri sözcüsü Stephen Dujarric, Antonio Guterres’e göre medya bürolarına yapılan saldırın, uluslararası hukukun ihlali olduğunu ve önlenmesi gerektiğini söylediğini belirtti.
Associated Press ayrıca bir bildiri yayınlayarak, “İsrail ordusunun, AP bürosu ve Gazze’deki diğer haber kuruluşlarını barındıran binayı hedef alarak yok etmesi karşısında şok ve dehşet içindeyiz. Büromuzun yerini ve gazetecilerin orada olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. Binanın vurulacağına dair bir uyarı aldık. Korkunç bir can kaybından kıl payı kurtulduk. Binanın içinde bir düzine AP muhabiri ve serbest çalışan vardı ve çok şükür onları zamanında tahliye edebildik. Bugün olanlardan dolayı dünya Gazze’de olup bitenler hakkında artık daha az şey bilecek.” Belirtti.

Fakat tüm yapılan itirazlara rağmen siyonist rejime destek veren batılı hükümetler ve özelikle Amerika, korsan rejimin bu illegal saldırısını kınamaktan kaçındılar. Aslında Amerika’nın destekçi tutumu, işgalci rejimini Filistin’de cinayet işlemek ve insanlık dışı hukuka aykırı girişimlerini sürdürmeye teşvik ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.