Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Siyonist rejimin saldırılarına tepkiler sürüyor

Filistinli yetkililerinin yanısıra, İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye, Katar başta olmak üzere bazı İslam ülkeleri işgal rejiminin Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya saldırılarına tepki gösterdiler.

İşgal rejimi İsrail askerlerinin Filistinliler’e yönelik saldırılarının ardından Hamas’ın yurtdışındaki Başkanı Halid Meşal, uluslararası taraflarla Siyonist rejimin Filistinliler’e karşı cinayetleri konusunda görüşmelerde bulunarak, Siyonist rejimin Filistinliler ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırı ve cinayetlerini durdurmak için hareket geçmelerini istedi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’den daha önce, bazı bölge yetkilileriyle işgal rejiminin Mescid-i Aksa’da Filistinliler’e yönelik saldırılarını durdurmak için telefonla görüşmüştü.

Hamas’ın yurtdışındaki Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Siyonistler’in işgal altındaki Kudüs’teki son hasmane girişimleri ve Mescid-i Aksa’ya saldırılarına gösterdiği tepkide, Siyonist düşmanı durdurup, bu rejim ile mücadelede yeni denklemleri dayatma gücüne sahip olduklarını vurguladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin Kudüs sözcüsü Muhammed Hammad de, Kudüs ve işgal altındaki 1948 Toprakları’nda ikamet eden Filistinlileri, işgal güçleri ile Siyonist yerleşimcilerin planlarına karşı Ramazan’ın 27’sinden bayram gününe kadar Mescidi Aksa’da bulunma çağrısında bulundu.

Kudüs ve Mescidi Aksa başta olmak üzere İslami mekanların kırmızı çizgiler olduğunu ve bu çizgilerin aşılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Hamaslı yönetici, Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ne yönelik İsrail saldırılarının cevapsız kalmayacağının ve ilk fırsatta gerekli karşılığı vereceklerinin altını çizdi.

Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas da, BM Genel Güvenlik Konseyi’nin Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki olayları incelemek için acil olarak toplanmasını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye ve Katar gibi bazı İslam ülkelerinden işgal rejiminin Filistinliler’e yönelik artan saldırılarına tepki geldi.

Bu bağlamda, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Siyonsit güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik düzenlediği saldırıyı şiddetle kınadı.

Sözcü Hatipzade saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “İran, Kudüs’teki işgalci rejimin Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya saldırısını ve Ramazan ayının son Cuma günü Filistinli ibadet edenlerin şehit olup yaralamasını şiddetle kınıyor.” dedi.

Hatipzade, “Bu savaş suçu, bütün dünyaya, gayri meşru Siyonist rejimin suçlu mahiyetini, uluslararası hukukun ve en temel ilkelerinin ihlalini gösterdiğini ve bunu durdurmak için acil uluslararası eylem ihtiyacını bir kez daha ispatlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail’in mübarek ramazan ayında ibadet eden masumları hedef almasını insanlık dışı bir olay olarak değerlendirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da işgal rejimi askerlerinin saldırılarına gösterdiği tepki şu açıklamada bulundu: “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya bu akşam yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. İsrail’in Mübarek Ramazan’da ibadet eden masumları hedef alması insanlık dışı bir olay. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Filistin halkının haklı davasının her daim yanındayız.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop de, İsral’in Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği saldırıyı “devlet terörü” olarak nitelendirdi.

Şentop twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı: Her Ramazanda olduğu gibi İsrail’in şiddet ve zulmünün arttığı günlere şahitlik ediyoruz. Bu gece, Mescid-i Aksa’da, namaz kılan cemaate saldırı açık bir devlet terörüdür. Şiddet ve zulüm eken barış ve huzur biçemez. Mescid-i Aksa’daki terörü lanetliyorum.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da işgal rejiminin Filistinliler’e yönelik saldırıları kınandı.

Siyonist rejim askerlerinin dün akşam Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’a namaz kılmaya giden Filistinlilere düzenlediği saldırılarında en az 163 Filistinli yaralandı. İsrail rejiminin saldırılarında dün iki Filistinli de şehit oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.