Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Siyonist yerleşimciler Filistinli anne ve çocuğuna dehşeti yaşattı

Kaos ve gerilimden beslenen ırkçı Yahudi yerleşimciler, İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’nın güneyinde yer alan el-Halil kentinde Filistinli anneye ve çocuğuna dehşet dolu anlar yaşattı.

Filistinli aktivist Müfid eş-Şirbati, ed-Debuya yerleşim merkezi sakini bir grup fanatik Yahudinin, akrabalarını ziyaret etmek üzere evden çıkan kızı ve torununa saldırdığını bildirdi.

Fanatik yerleşimcilerin çocuklarına, Filistinlilere saldırma, evlerini taşlama ve mallarını gasp etme gibi eğitimler verdiğini söyleyen eş-Şirbati, geçtiğimiz günlerde 10 yaşındaki oğlunun da yerleşimcilerin fiziki şiddetine maruz kaldığına dikkat çekti.

Açıklamasında eş-Şirbati, Yahudi yerleşimcilerin, hemen her gün Filistinlileri hedef aldığını ve bunu işgal güçlerinin koruması altında yaptıklarını aktardı.

İşgal güçlerinin koruması altında hareket eden Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde Filistinlilere sürekli saldırırken, topraklarına ve çiftliklerine de zarar veriyor.

Filistin’in Batı Şeria bölgesinin ve Doğu Kudüs’ün her tarafına inşa edilen yerleşim merkezlerindeki Yahudiler, bu bölgedeki Filistinliler açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Hemen her gün ya kendilerine saldırıyor veya hayvanlarına yahut tarım ürünlerine zarar veriyor, ağaçlarını söküyor, bazen de evlerini yakıyorlar.

İşgal güçleri ise bölgede adeta eşkıya çeteleri gibi dolaşan bu yerleşimci gruplarının saldırılarına engel olmadığı gibi Filistinlilerin kendilerini savunmak için müdahale etmeleri durumunda yerleşimcileri hemen himayelerine alıp Filistinlilere engel oluyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim merkezi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 700 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim merkezleri yasa dışı kabul ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.