AmerikaDünyaDünya Kudüs GünüFilistinİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

Siyonistlerle normalleşip yaşatmak isteyenlere inat Hamas lideri: İsrail saldırganlığını sürdürürse, Mescid-i Aksa için büyük savaş Ramazan’dan sonra başlayacak..

Filistin direniş hareketinin lideri Hamas, İsrail camiye yönelik saldırganlığını durdurmazsa, Mescid-i Aksa için “büyük savaş” mübarek Ramazan ayından sonra başlayacağı için Gazze merkezli tüm direniş gruplarının tam olarak hazırlanması gerektiğini söyledi.

Yahya Sinwar Cumartesi günü Gazze Şeridi’ndeki Filistinli akademisyenler konferansında yaptığı konuşmada, “Camii Mescid-i Aksa’yı koruma savaşı Ramazan ayından sonra başlayacak çünkü Siyonistlerin camiye girmeye çalışacakları bir takım olaylar var” dedi.

İsrailli yerleşimciler, çeşitli Yahudi bayramlarında sık sık Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlerler.  

Sinwar, Mescid-i Aksa başta olmak üzere İslami kutsalları savunmayı direniş güçlerinin sorumluluğu olarak nitelendirdi.

Ayrıca Filistinli kadın ve erkekleri İsrail işgaline direndikleri ve Mescid-i Aksa’yı savundukları için övdü.

Son haftalarda işgal altındaki Filistin topraklarında tansiyon yüksek seviyelerde kaldı. Özellikle Mescid-i Aksa’nın yer aldığı Kudüs’te durum gergin.

İsrail askerleri, mübarek Ramazan ayı boyunca orada ibadet eden Filistinlilere çeşitli vesilelerle saldırdı.

Camiye yapılan saygısızlık, Filistinli direniş gruplarının kesin bir yanıt verme sözü vermesiyle geniş çapta kınama aldı.

Filistin halkının Mescid-i Aksa’yı korumak için canını feda etmeye hazır olduğuna değinen Hamas lideri, Siyonist rejimin kalbindeki şehitlik operasyonlarının rejimin “örümcek ağından daha zayıf olduğunu” kanıtladığını söyledi.

Sinwar, İsrailli yerleşimcilerin İsrail askerlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini söyledikten sonra, “Siyonistlerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeleri tekrarlanırsa binlerce sinagogun saygısı kırılacak” uyarısında bulundu.

Hamas lideri İran’ın Filistin’e verdiği sağlam desteği selamladı

Sinwar konuşmasında başka bir yerde, İran ulusunu ve hükümetini Filistin davasına, özellikle Kudüs’e verdiği desteği ifade ettiği için övdü.

İran İslam Cumhuriyeti, liderinden (Ayetullah Seyyid Ali Hamaney) cumhurbaşkanına (Ebrahim Raisi) ve diğer yetkililere kadar, Kudüs’ü desteklemekten çekinmedi” dedi.

İMAM Ali Hamaney Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyadaki tüm Müslümanları Uluslararası Kudüs Günü ve Kutsal Kudüs’e gereken özeni göstermeye çağırdı.

“Gerçek şu ki, gaspçı, cani Siyonist rejim Kudüs’e hakim olduğu sürece, yılın tüm günleri Kudüs Günü olarak kabul edilmelidir. Kudüs, Filistin’in kalbidir ve nehirden denize kadar Filistin’in tamamı Kudüs’e yayılmıştır” dedi.

“Nehirden denize, Filistin özgür olacak”, Filistin yanlısı kampanyalarda yaygın olarak kullanılan ve gösterilerde atılan bir slogandır ve Ürdün Nehri’nden Akdeniz’e uzanan bir Filistin devleti çağrısına işaret etmektedir.

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raeisi ise kendi adına, işgalci Siyonist rejimin, İsrail’in saldırganlığını zayıflattığı için bölgesel direniş cephesini selamladı.

İran Cumhurbaşkanı, “Müslüman ulusun sadık gençlerinin direnişi olmasaydı, Siyonistler bölge ülkelerini tekfirci teröristler gibi yiyip bitirirdi” dedi.

Sinwar, Arap rejimlerini İsrail ile normalleşmemeye çağırdı

Öte yandan Sinwar, Siyonist oluşumla ilişkilerini normalleştiren Arap rejimlerini hain olarak nitelendirdi.

Üst düzey Filistin lideri, dünya çapında yaşayan tüm Filistin halkını Mescid-i Aksa’ya doğru yürüyüşe hazırlanmaya çağırdı.

Gazze Şeridi’ndeki ‘Hamas’ hareketinin lideri Mescid-i Aksa’nın tehlikede olduğunu, Mescid-i Aksa’ya ve Mescid-i Aksa’ya zarar vermenin, Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki kılıç ustalarının kurban kesilmesini engellediğini söyledi.

Kudüs, dini bir bölgesel savaş anlamına geliyor ve “hiçbir şeyi gözden kaçırmayacağız ve tereddüt etmeyeceğiz.”İşgalci askerlerin ilk Kıble lan ibadethaneyi bastıkları ve bu ihlalleri gösteren fotoğrafların bir daha tekrarlanamayacağını vurgulayarak, “İsrail güçleri işgalciler girmeden Mescid-i Aksa’yı tahliye ederek dünyevi bölünmeyi uyguluyorlar. “dedi.

Sinwar, “Kudüs’ün kılıcı, biz Kudüs’te dua edene kadar havada kalacak ve kınına çekilmeyecek ve asla amacından başka bir şey için kullanılmayacak” dedi.

Al-Sinwar, “dini bölgesel savaşın dünyanın şeklini değiştireceğini ve bunu önlemek için herkesin müdahale etmesi gerektiğini” sözlerine ekledi ve “Kudüs ekseninin tüm direniş gruplarına karşı görevini yerine getirmekten çekinmeyeceğini” vurguladı. “Savaş Ramazan’dan sonra bitmeyecek, işgalin dünyevi bölünmeyi pekiştirme girişimleriyle başlayacak.”

Sinwar, şehit Yaser Arafat’ın anısına, ilk füze patlamasında 1.111 (11/11/2004 Arafatın ölüm tarihindeki 1 ler)füzenin hazırlandığını ve onun adının verileceğini duyurdu.

Her Filistinliyi savaşa hazır olmak için tüfeğini, bıçağını veya baltasını hazırlamaya çağırırken, diasporadakilerin bu acı gerçeği değiştirmek için sınırlara emeklemeye hazırlanmalarını istedi, diaspora kardeşlerin bu konuda büyük enerjileri olduğunu vurguladı.

Ve işgal altındaki iç kısımdaki Filistinlilere bir mesaj göndererek şöyle dedi: “Ah, işgal altındaki iç kısımdaki halkımız, çatışmadaki ağırlığınız diğer tüm ağırlıklardan daha büyük.”

Batı Şeria’daki gençlere, “Bu yıl bitmeden Batı Şeria’daki yerleşimcileri çıkarabilirsiniz. Kimseden karar beklemeyin, bireysel operasyonlar yapılabilirliğini kanıtladı” dedi.

Önümüzdeki dönemde Gazze’ye gidiş-dönüş deniz yolunun açılması için Kudüs ekseni ile koordineli çalışmaya başlayacağız” dedi.

Al-Sinwar, işgal cezaevlerindeki mahkumlar konusuna değinerek, “Gazze’deki direnişin onların kurtuluşu için çok şey yaptığını” vurgulayarak, “Hamas” hareketinin işgalin Filistinli ve Arap mahkumların hapishanelerini aklama kararı aldığını açıklayarak, “ve bu da uzun sürmeyecek.”dedi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyen’in dün Dünya Kudüs Günü münasebetiyle “Mescid-i Aksa kırmızı bir çizgidir ve Kudüs’ün boynu yoktur” dediği aktarılarak, “Herkese şunu söyledik. Çatışma, halkımızla İsrail düşmanı arasındaki ikili bir çatışmadan tek bir çatışmaya dönüşebilir.” Yani Bölgesel bir çatışma veya bundan daha büyük evrensel çatışma olabilir.

 

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.