Yemen

Sokotra Adasının Düşmesi ve Mansur Hadi Hükümetinin Sona Yaklaşması

Son iki ayda Birleşik Arap Emirliklerine bağlı Güney Geçiş Konseyi ve Suudi Arabistan desteğindeki Mansur Hadi Hükümet güçleri arasında artan çatışmalar sonucu Yemen Güney Geçiş Konseyi müstafi Mansur Hadi hükümet güçlerinin elinde bulunan bölgelere harekete geçti.

Pratikte  ülkenin Güneyinde bulunan Aden eyaletinde tam olarak kontrol sağlayan Yemen Güney Geçiş Konseyi , şimdi de Şebve, Ebyin ve Sokotra eyaletlerini ele geçirmeye ve bu bölgelerde de kontrolü sağlamaya çalışmaktadır. Yemen Güney Geçiş Konseyi  daha önce de Aden bölgesinde müstafi Mansur Hadi hükümetine bağlı güçlere ait kurum ve kuruluşları eline geçirerek   Yemen Güneyinde özerk bölge istediklerini belirtti. 
Başka bir ifade ile  Yemen Güney Geçiş Konseyi  müstafi Mansur Hadi hükümetini  iktidar rekabetinden devre dışı bırakmak ve ülkenin güneyinde yönetimi ve iktidarı tamamen elinde bulundurmak istiyor. 
Bu çerçevede  Yemen Güney Geçiş Konseyi  son hareketlenmelerinde  stratejik Sokotra adasında devlet kurum ve kuruluşları ayrıca garnizonların  kontrolünü eline geçirdikten sonra  bu adanın merkezi sayılan  Hadibu şehrine de saldırıp Sokotra adasını neredeyse tamamen eline geçirdi. 
Görünen o ki Yemen Güney Geçiş Konseyi bir sonraki adımında   Yemen’in Güneyinde bulunan Şebve eyaletini ele geçirmek isteyecektir. Çünkü bu eyalet petrol ve doğalgaz kaynakları açısından zengin bir bölge sayılır. 
Güney Geçiş Konseyi  Sokotra ve Şebve gibi doğal zenginliklere sahip bölgeleri ele geçirerek pratikte müstafi Mansur Hadi hükümetini de ekonomik açıdan daha fazla sorunlar ile karşı karşıya bırakmak ve iflasa sürüklemek istiyor.  Son dönemde de görüldüğü gibi Yemen’in istifa etmiş hükümeti bir kaç aydır devlet çalışanları ve askerlerinin maaşlarını bile ödeyemez hale geldi. 
Burada önemli olan nokta ise  Güney Geçiş Konseyi liderlerinin  Suudi Arabistan başkenti Riyad’da bulunduğu sırada  bu konseyin güçlerinin  Mansur Hadi hükümet güçlerinin elinde bulunan bölgelere saldırması idi.   Bu husus ise  Güney Geçiş Konseyi’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanında Suudi Arabistan’ın desteğini de aldığını gösteriyor.
 Bu doğrultuda   Yemen’in Sokotra adası valisi  Remzi Ahmed Said Mahrus ise  Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki Suudi Koalisyonu sert bir şekilde eleştirerek   bu eyaletin tam da destek beklediği taraflarca ihanete uğradığını söyledi.    
El Arabi El Cedid haber sitesi ise  “Riyad’ın Yönettiği Yeni Ayaklanma”  isimli yazısında ise bu hususta şu ifadelere yer vermiştir:” Artık Yemen’in istifa etmiş hükümetine karşı baş kaldıran  ayrılıkçıların destekçisi sırf Abu Dabi değildir. Çünkü yeni silahlı baş kaldırış ve ayaklanma Riyad tarafından yönetilmektedir. 
Bu yüzden Yemen’in güneyinde müstafi cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin rekabeti, Güney Geçiş Konseyine kaybettiği söylenebilir.  Yemen bataklığına saplanıp boğulmakta olan Suudi Arabistan ise  Birleşik Arap Emirlikleri  ile arası açıldıktan sonra  Mansur Hadi’ye desteklerini azaltıp   Güneyde bulunan ayrılıkçılar ile  Yemen’in parçalanması yönünde hareket etmeye başlamıştır.  
Görünen o ki  Yemen’in Güneyindeki çatışmalar artacaktır. Nitekim   Sokotra valisi de Suudi Arabistan’ın umursamazlığını  bir ihanet sayıp bu eyaletin yakın zamanda kurtarılacağına vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.