pakistan

Sonuçta Hepsi ABD Kuklası….. Pakistan Başbakanı’nın NATO İle İşbirliği konusundaki tutumu

Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkesinin son yıllarda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ile yaptığı işbirliğinin sonucunu zararlı şeklinde nitelendirdi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, NATO büyükelçilerinin Pakistan’ın Ukrayna’ya yönelik saldırıyı kınamalarını isteyen bir mektuba yanıt olarak, “Geçmişte NATO ile işbirliği Pakistan’a zarar vermekten başka bir sonucu olmadı.” dedi.
Pakistan’ın ülkelerle ilişkiler kurmada bağımsız olduğunu vurgulayan İmran Han, “Pakistan’ın Afganistan’daki NATO ile işbirliği, terör ve savaş sonucu 80 bin Pakistanlının ölümüne ve ülke ekonomisine 100 milyar dolarlık zarara neden oldu.” vurgusunda bulundu.
İmran Han, NATO ülkeleri büyükelçilerinin Pakistan hükümetine yazdığı mektubu ve bu eylemlerini eleştirerek şöyle dedi: “İslamabad Afganistan’daki savaşta NATO’yu desteklediğinde, bu ülkeler teşekkür etmek yerine Afganistan’daki yenilgileri için Pakistan’ı suçladılar. Şimdi Pakistan’ın gözü kapalı bir şekilde bunu yapmasını bekliyorlar.”
Pakistan Başbakanı’nın NATO büyükelçilerinin Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunu kınamaya çağırdıkları için eleştiren sözleri, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü-NATO’nun Afganistan’daki yıkıcı eylemlerinden ve savaşın Pakistan üzerindeki etkilerinden kaynaklanıyor.
Pakistan’ın Afganistan savaşında NATO ile işbirliği yapma tecrübesi çok acı ve talihsiz olmuştur. Afganistan’daki savaş bu ülkedeki aktif terörizmin kapsamını Pakistan’a da yaymıştır.
Afganistan’dan Pakistan’a terörün yayılması ülkede artan bir güvensizliğe yol açtı ve NATO’nun Afganistan’daki başarısız savaşından bu yana geçen 20 yılda Pakistan çok büyük mali bedeller ve büyük insan kayıplarına katlanmak zorunda kalmıştır.
Afganistan’daki savaşta binlerce Pakistanlının öldürülmesinin büyük bir nedeni, ABD’nin Pakistan’daki aşiret bölgelerine teröristler bahanesiyle hava araçlarıyla-İHA’larla hava saldırısı düzenlemesiydi.
Dikkat edilmesi gereken konu ise, Pakistan aşiret bölgelerinin, Afganistan’daki savaştan önce teröristler için bir sığınak olmaması ve ABD’nin Afganistan’ı işgal etmesi ve NATO’nun savaşa dahil olmasıyla, teröristlerin saldırılardan kaçmak için Pakistan’a girmeleri ve böylece Pakistan da bu duruma ister istemez karışmasıdır.
Pakistanlı yetkililer Afganistan’daki savaş sonucunda 80 binden fazla Pakistanlının öldüğünü ve yaklaşık 100 milyar dolar zarar gördüğünü söylese de, ABD ve diğer NATO üyeleri Afganistan’daki planlarının başarısızlığından her zaman Pakistan’ı sorumlu tutmaya ve başarısızlıklarının bedelini Pakistan üzerine yıkmaya çalışmışlardır.
Pakistan hükümetlerinin Afganistan’da NATO ile kapsamlı bir işbirliğinde olduğu ve hatta bu işbirliği için muhalefet partilerinin iç eleştirilerine maruz kalmasına rağmen, NATO’nun Afganistan’daki başarısız varlığının 20 yıllık süresinde Pakistan her zaman çifte standartlı yaklaşımlara maruz kaldı ve Batılıların terörizm meselesine şeffaf olmayan yaklaşımının kurbanı oldu.
Belirtmek gerekir ki İmran Han, hem geçmişte Pakistan hükümetlerine muhalefet partisi olarak hem de iktidarda olduğu mevcut durumda, savaşta NATO ile işbirliğinin en ciddi muhaliflerinden biri. Afganistan savaşı ve ABD İHA saldırılarına karşı çıkan İmran Han, Batı özellikle de NATO ile çalışmanın ulusal çıkarlarını vurgulayan Pakistan kamuoyunda iyi bilinen bir şahsiyet olmuştur.
İmran Han, NATO’nun Ukrayna’yı savaşın uçurumuna sürükleyen aldatıcı politikalarını göz önünde bulundurarak, NATO’nun Rusya’nın eylemlerini kınama talebine olumlu yanıt vermek istemiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (34) içerik yüklenmiştir.