AzerbaycanAsya

Şoygu, Ermeni ve Azeri liderlerle görüştü

Rusya Savunma Bakanı Şoygo, Erivan’da Başbakan Nikol Paşinyan ile Karabağ meselesi görüştükten sonra, Bakü’ye geçti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu bugün sabah saatlerinde Erivan’da Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü. Görüşmede Ermenistan Başbakanı, Karabağ’da Azerbaycan Cumhuriyeti ile son savaşın ardından Ermenistan silahlı kuvvetleri ve ordusunda değişikliğe gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Görüşmede Rus bakan da, Karabağ bölgesinde barış ve huzurun pekiştirilmesi için geniş çaplı çalışmaların yapılmasının beklendiğini söyleyerek, Karabağ’da savaş ve kanın akmasının önlenmesine vurgu yaptı.
Rusya Savunma Bakanı, Ermenistan’daki temaslarının ardından Bakü’ye geçti.
Şoygu Bakü’de, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve mevkidaşı Hasanov’la yaptığı görüşmede Dağlık Karabağ’da ateşkese gelecekte uyulmaya devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.
Sabah saatlerinde Erivan’da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Savunma Bakanı Vagarşak Arutyunyan ile görüşen Şoygu, Bakü’deki görüşmelerinde, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin tarihi anlaşmasının üzerinden çok fazla zaman geçmedi ancak barış gücü askerleri daha önce belirlenen 23 gözlem noktasındaki yerlerini aldı. Cephe hattında güvenliğin sağlanması için ana karayolları kontrol altına alındı. Sığınmacılar geri dönmeye başladı” dedi.
Bugün itibarıyla yapılan tüm çalışmaların doğal olarak sonuç verdiğini belirten Şoygu, şimdiye dek ateşkese uyulduğunu ve bundan sonra da uyulacağından emin olduğunu vurguladı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de, özellikle Rusya’nın istikrarı sağlamaya yönelik çabalarına ve Rus barış gücünün çalışmalarına dikkat çekerek üçlü anlaşmanın gidişatının memnun edici olduğunu söyledi.
Aliyev, “Anlaşmanın hükümleri başarılı bir şekilde yerine getiriliyor. Bu, hem Azeri hem de Ermeni tarafının yıllardır süren çatışmaya son vermeye ve siyasi çözüm bulmaya hazır olduklarını bir kez daha ortaya koyuyor” dedi.
Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Şoygu’ya bu önemli anlaşmanın hazırlanması ve imzalanmasındaki çabaları için teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2021 (24) içerik yüklenmiştir.