Afrika

Sudan yolsuzlukla mücadele yasasını kabul etti

Sudan Egemenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu’nun tüm üyelerini içeren Sudan’daki Geçici Yasama Konseyi, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir rejiminin tasfiye edilmesine ilişkin kurulan komite ile yasaya dair olası anlaşmazlıkların kaldırılması sonrasında Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Kanunu’nu kabul etti.

Egemenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu, geçen cumartesi akşamı yasanın onaylandığını, komitenin 30 Haziran 1989 sistemini dağıtmaya devam ettiğini ve kamu fonlarının geri alınacağını açıklarken, Sudan halkının mal varlıklarının geri alınmasında anayasal görevlerini tamamlamaya destek vermeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Tasfiye komitesi, daha önceki suçlamalar uyarınca izole rejimin destekçileri ve bizzat geçiş otoritesi içindeki partiler tarafından düzenlenen kampanyalarla karşı karşıya. Öyle ki komite tarafından, Egemenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu’ndaki üst düzey yetkililere İslamcı rejimin tasfiyesine karşı eylemler yürütme suçlamaları yöneltilmiş ve isimlerin kamuoyuna ifşa edileceği tehdidinde bulunulmuştu. Komite, Beşir rejimi ajanlarının sahip olduğu milyarlarca Sudan lirası değerindeki büyük meblağları, mülkleri ve şirketleri geri aldı. İslamcıların devlet kurumları üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarını ise hala sürdürüyor.

Egemenlik Konseyi üyesi ve komitenin yedek başkanı Muhammed el-Fekki Süleyman, geçiş parlamentosunun, yasayı yürürlüğe koyduktan sonra tasfiye komitesine desteğini sürdüreceğini söyledi. Süleyman ayrıca, yolsuzlukla mücadele görevlerini devralacak bir Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulacağını da açıkladı.

Komite, ülkedeki geçiş dönemini düzenleyen anayasal belgenin hükümlerine uygun olarak oluşturuldu. Yasa, tasfiye etme, yolsuzlukla mücadele ve Sudan halkından çalınan parayı geri alma konularında tüm görev ve yetkilerin yerine getirilmesini sağlıyor.

Yolsuzluk komisyonu ve tasfiye komitesinin faaliyetlerinin farklı niteliği göz önüne alındığında, her bir tarafın kendi yasasına ve görevlerine göre çalışabilmesi hususunda ortaya çıkabilecek anlaşmazlığın da üstesinden gelindi. Son dönemde yolsuzlukla mücadele yasasının ardından tasfiye komitesinin akıbeti etrafında dönen tartışmalar, farklı kapsamları nedeniyle komisyon ve komitenin varlığına yöneldi.

Beşir rejiminin tasfiye edilmesine ilişkin komite, komiteyi devrimin sloganlarına ulaşmak isteyen en önemli ve etkili kurumlardan biri olarak gören Başbakan Abdullah Hamduk’un desteğini alıyor.

Öte yandan komite üyesi Vecdi Salih, anayasal kazanımlar oldukları göz önüne alındığında Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu ve rejimin ‘yetkilendirme etkilerini ortadan kaldırma’ komitesinin faaliyetleri arasında herhangi bir anlaşmazlık olmadığını vurguladı.

Salih, 24 Nisan’da Sudan resmi haber ajansı SUNA’ya yaptığı açıklamada, devrik rejimi tasfiye etme komitesi ile ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlığı ortadan kaldırdıktan sonra Egemenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu’nun, yasayı ve komisyonun yetkilerini onayladığını belirtti. Vecdi Salih, komitenin, iktidara gelmesinden düşüşüne kadar Beşir rejiminin tasfiyesiyle ilgilendiğini ve görevinin siyasi sistemi dağıtmak olduğunu açıkladı. Salih, yolsuzlukla mücadele etme, devlet kurumlarını takip etme ve bunların yasalara uygunluğunu izleme ile ilgili komisyonun görevleri arasında ise, rejimin düşmesinden sonra meydana gelen yolsuzlukla mücadele etmek, önleyici tedbirler almak ve birimleri yollarından sapmamaları amacıyla takip etmek yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.