Haberler

Sudan’da darbeye karşı iki günlük sivil itaatsizlik

Ordunun geçtiğimiz ay idareye el koyduğu Sudan’da, darbe karşıtı grupların iki günlük sivil itaatsizlik ve grev kararı dün uygulanmaya başlandı.

Ordunun siyasetten çekilmesini talep eden protestocular, 13 Kasım’da “Müzakere yok, iştirak yok, taviz yok” sloganıyla düzenlenecek kitlesel yürüyüş öncesinde belli bir takvimle bir dizi gösteri planlıyor.

Fakat ülkede internet ve telefon çizgilerinde sorun yaşanması nedeniyle dün gösterilere katılımın beklenenden düşük olduğu belirtildi. Başkent Hartum’dan Reuters’a konuşan bir kaynak, “İnternetin kesik olması nedeniyle çok sayıda kişinin sivil itaatsizlik davetinden haberi yoktu” dedi. Ülkede kimi hastanelerde grev yapıldığı, kimilerinin ise olağan çalışma düzenini sürdürdüğü belirtiliyor.

Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, önceki akşam yayımladığı kararnameyle daha önce feshettiği Egemenlik Konseyi’ni kendisinin başkanlığında yeniden kurduğunu açıkladı.Bunun ardından başkent Hartum’un doğusunda sokaklara çıkan protestocular lastikleri yakarak yolları kapattı. Reuters’a göre protestolar, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’i deviren ayaklanmadan bu yana demokrasi yanlısı gösterilerin kalesi olan Berri bölgesinde başladı.Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, başkentin diğer bölgelerinde de benzer protestoların düzenlendiği görüldü.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.