Afrika

Sudan’da ordunun saldırısında 5 protestocu öldü

Sudan’da askeri müdahale karşıtı protestocular, ordu yönetimi sivillere teslim edene kadar gösterilerin süreceğini duyurdu.

Askeri yönetim karşıtı grupların çağrısıyla, ordunun 25 Ekim’de yönetime el koyması ve sonrasında aldığı kararlara tepki olarak sokağa çıkan göstericilerden Muhammed Abdulmunim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “25 Ekim’de alınan kararlar darbedir. (Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah) El-Burhan, halk devrimine ikinci kez darbe yaptı.” dedi.

İsteklerinin, askerin yönetimden çekilmesi ve sivil bir hükümetin kurulması olduğunu belirten Abdulmunim, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve azledilen Başbakan Abdullah Hamduk’un görevine dönmesi gerektiğini söyledi.

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesinden yapılan açıklamaya göre, dünkü protestolarda, göstericilere polisin gerçek mermi ve gaz bombasıyla müdahalesi sonucu 5 kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda protestocu da yaralandı.

25 Ekim’den bu yana devam eden gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu ölenlerin sayısı 20 oldu.

Polis güçleri ise Sudan devlet televizyonunun haberine göre, olaylarda 39 mensubunun yaralandığını bildirdi.

Sudan’da 25 Ekim sabahı Başbakan Abdullah Hamduk ile çok sayıda siyasetçi gözaltına alınmış, ertesi gün Hamduk’un serbest bırakıldığı açıklanmıştı.

Askeri müdahale sonrası azledilen Hamduk, orduyla herhangi bir diyaloğa girmeden durumun 25 Ekim öncesine döndürülmesi şartına sıkıca bağlı olduğunu belirtmişti.

Sudan Ordusu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini, Egemenlik Konseyi ve kabinenin feshedildiğini, ülkedeki tüm kesimleri temsil edecek teknokrat bir hükümet kurulacağını duyurmuştu.

Burhan, yayımladığı kararnameyle daha önce feshettiği Egemenlik Konseyini (Devlet Başkanlığı) yeniden kurmuş, Konseyin başkanlığına kendisini, yardımcılığına ise Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu’yu getirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.