Afrika

Sudan’ın UNAMID’in çekildiği Darfur’da 6 bin güvenlik gücü görevlendireceği bildirildi.

Sudan, Birleşmiş Milletler (BM)-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücünün (UNAMID) görevinin sona ermesinin ardından sivillerin güvenliği için bölgeye 6 bin güvenlik gücü gönderecek.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Darfur’da sivillerin korunması için 6 bin kişilik güç konuşlandırılacağı, yarısının polislerden, kalanının da asker, Hızlı Destek Kuvvetleri mensupları ve istihbarat personelinden oluşacağı belirtildi.

Açıklamada, ortak koruma gücüne Cuba anlaşmasına imza atan silahlı hareketlerden de 6 bin kişilik katılım beklendiği kaydedildi.

Hartum hükümeti, UNAMID’in yıl sonunda görev süresi dolacağı için 8 Haziran 2020’de Darfur halkının güvenliğini sağlamak amacıyla bölgesel bir güç oluşturma kararı almıştı.

Hükümet ile nihai barış anlaşması imzalayan Devrimci Cephe bünyesindeki silahlı gruplar, 29 Ağustos 2020’de Darfur’un güvenliği konusunda bir protokol imzalamıştı.

Protokol, Darfur’da barışın ve güvenliğin sağlanması amacıyla hükümet ve silahlı hareketlere bağlı 12 bin kişilik ortak bir güç konuşlandırılmasını kapsıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.