Suriye

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad: Barış sürecinin önündeki tek engel Türkiye’nin taahhütsüzlüğü

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, BM Genel Kurulu oturumunda yaptığı açıklamada, “Barış sürecinin önündeki tek engel Türkiye’nin taahhütsüzlüğü. Karşılaştığımız tek sorun bu” dedi.
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Sputnik’e verdiği demeçte, Astana çerçevesinde Suriye barış sürecini durduran tek engelin Türkiye tarafının taahhüt eksikliği olduğunu söyledi.
BM Genel Kurulu’nun oturum arasında açıklama yapan Mikdad, şu ifadeleri kullandı:
“Türk tarafının, Astana sürecinde mutabık kalınan taahhütlerini yerine getirmesi konusunda daha ciddi olmasını rica ediyoruz. Barış sürecinin önündeki tek engel Türkiye’nin taahhütsüzlüğü. Karşılaştığımız tek sorun bu. Ancak hem Rus hem de İranlı dostlarımızın çabalarının devam edeceğine inanıyoruz.”
Mikdad, Astana sürecinin şu ana kadar ‘sahada başarılı olan tek uygulanabilir bileşen’ olduğunu ve ‘birçok açıdan başarı ile sonuçlandığını’ da sözlerine ekledi.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Haftası boyunca Türk tarafıyla herhangi bir temas veya görüşme olmadığını kaydeden Mikdad, “Müzakere yok, temas yok, en azından dışişleri bakanları düzeyinde bir şey yok” dedi.
Tahıl anlaşmasına ilişkin de konuşan Mikdad, Suriye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki tahıl anlaşmasını tamamen desteklediğini ve gelişmekte olan ülkelerin şu anda karşı karşıya olduğu sorunlardan Batılı ülkeleri sorumlu gördüğünü söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.