Suriye

Suriye İçişleri Bakanı: Yaklaşık 18 milyon Suriyelinin oy kullanma hakkı var

Suriye İçişleri Bakanı, ülkesinin nüfusu hakkında kesin istatistikler vermeksizin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaklaşık 18 milyon Suriyelinin oy kullanabileceğini söyledi.

Sputnik’e göre; Suriye İçişleri Bakanı Muhammed el-Rahmon, dün yaptığı açıklamada, genel seçim yasası uyarınca oy hakkından mahrum bırakılanlar hariç tutulmasının ardından uygun seçmen sayısının Suriye içinde ve dışında 18.107.000’e ulaşacağını söyledi.

Al-Rahmon, Suriye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin mümkün olan en iyi şekilde yapılması için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını, Suriye genelindeki sandıkların donatıldığını ve seçimlerin en iyi şekilde yapılacağını sözlerine ekledi.

Suriye İçişleri Bakanı, kurtarılmayan bölgelerdeki oylama ile ilgili olarak, terörist grupların kontrolünde olan bölgelerde vatandaşların haklarından yararlanabilmeleri için çevresindeki merkezlerde oy kullanabileceklerini söyledi.

Suriye cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bugün (26 Mayıs) yapılması bekleniyor. Mevcut cumhurbaşkanı Beşar Esad’la birlikte toplamda 3 aday için halk sandık başına gidecek. Daha önceki seçim 2011’de yapılmıştı.

İçişleri Bakanlığı, ilgili makamlarla koordineli olarak, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin ilerleyişini takip etmek ve tüm seçim merkezlerinde şikayetleri almak ve varsa herhangi bir sorunu ele almak için güvenliğini sağlamak üzere operasyon odası kurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.