IrakKuzey AmerikaSuriye

Suriye-Irak sınırına hava saldırısı

Irak kaynakları, ABD savaş uçağının Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor’un doğusundaki Bukemal bölgesine saldırması sonucu Haşdi Şabi mensubu 4 kişinin şehit olduğunu bildirdi.

SANA haber ajansı da bu saldırılarda bir çocuğun şehit olduğunu bildirdi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri’nin ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla biri Suriye’de diğeri Irak’ta olmak üzere iki noktada Haşdi Şabi mevzilerini bombaladığı belirtildi.

Bakanlık, saldırıların Irak’taki ABD personeline ve tesislerine yönelik son saldırılara misilleme olarak yapıldığını iddia etti.

Pentagon, Haşdi Şabi direniş güçlerine ait silah depolarının da bombalandığını iddia etti.

Iraklı bir kaynak ise “Irak-Suriye sınırındaki bombardımanın Haşdi Şabi’nin 46. Tugayı’nı hedef aldığını” söyledi.

Aynı zamanda Şafaq News, Seyyid el-Şüheda taburuna bağlı üslerin bombalanmasında Haşdi Şabi’den 4 kişinin şehit olduğunu ve çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi.

Suriye’nin SANA haber ajansı da, Deyrizor’un eteklerindeki Bukemal bölgesinde kimliği belirsiz bir savaş uçağı saldırısında bir çocuğunun öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını, bölgedeki evlerde de hasar meydana geldiğini bildirdi.

SANA, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD’ye ait olduğu düşünülen bir savaş uçağının yerel saatle gece 1 sularında Irak-Suriye sınırı yakınlarındaki evleri bombaladığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.