HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

Suriye Kamyonları Körfez Ülkelerine Geçebilecek

Kudsu’l Arabi gazetesinin haberine göre Ürdün İçişleri Bakanı Mazin el-Faraya, Ürdün’ün Suriye’ye açılan Cabir-Nasib sınır kapısının açılması için gerekli hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Cabir – Nasib sınır kapısının önümüzdeki Pazar günü sabah saatlerinde açılacağını belirten Ürdün İçişleri Bakanı Mazin el-Faraya, “Bu konuda yeni bazı adımlar da atıldı. Yük ve eşya taşımacılığından vergi alınmayacak ve Suriyeli kamyonlar da Ürdün’den Körfez ülkelerine gidebilecek” dedi.

 YDH ‘nin haberine göre çeşitli ülke vatandaşlarının Ürdün’den Suriye’ye gidişlerine izin verileceğini ve artık eskisi gibi bu konuda Ürdün’den onay almak gerekmeyeceğini belirten Ürdün İçişleri Bakanı, “Otobüsler de artık Suriye’ye gidip gelecek, transit kamyonlar Suriye’den Suudi Arabistan’a gidebilecek. Bu konuda sadece Suudi Arabistan’ın aşı sisteminde korona aşısı vurulduğuna dair kayıt şartı aranacak” dedi.

Ürdün ve Suriye dışişleri bakanları geçtiğimiz Salı günü bir telefon görüşmesi yaparak iki ülke arasındaki kamyon ve yolcu otobüsü seferlerinin kolaylaştırılmasını ele almıştı.

Geçtiğimiz ay da Suriye ticaret odasından bir heyet Ürdün ticaret odası yetkilileriyle görüşmüş ve iki ülke arasındaki ticaretin önündeki engellerin kaldırılması konusunu ele almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.