SuriyeAsya

Suriye konulu 17. Astana Zirvesi Düzenlendi

Suriye konulu 17. Astana Zirvesi’ne İran, Rusya, Türkiye, Suriye, muhalefet grupları, Lübnan ve Irak’tan delegasyonlar katıldı.

İran Dışişleri Bakanı Özel Danışmanı Ali Asger Haci başkanlığındaki İran heyeti, Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev başkanlığındaki Rus heyetiyle ilk gününde bir araya geldi.

Görüşmede, İdlib ve güneydeki durum, anayasanın yedinci oturumunun oluşturulması, Siyonist rejimin Suriye’ye yönelik saldırganlığı, ABD’nin Irak ve Suriye’den çekilmesi, Suriye’deki çeşitli meseleleri ele alındı.

Suriye’nin egemenliğini koruma gereğini vurgulayan iki taraf, Anayasa Komitesi’nin gelecekteki bir toplantısının yapılması gereğini vurguladı.

İran tarafı, Amerikan birliklerinin Suriye topraklarından çekildiğini bir kez daha teyit etti.

Astana Zirvesi’nin bu yılın başında 2022’de Tahran’da yapılmasına da karar verildi. Zirveden önce dışişleri bakanları toplantısı da yapılacak.

Astana görüşmesinin ilk gününde İran heyeti, Türkiye heyetiyle de bir araya geldi.

Bu görüşmede iki ülke arasındaki kardeşlik ve tarihi ilişkiler vurgulanırken, yeni yılın başında Tahran’da Astana Zirvesi’nin yapılması ve Zirve öncesi Astana Dışişleri Bakanları Zirvesi’nin yapılması ele alındı.

Toplantıda, istenen hedeflere ulaşmak için Suriye Anayasa Komitesi’nin devam etmesi ve her iki tarafı da ilgilendiren yeni planları gözden geçirmesi ve Suriye sorununun çözümü için en önemli ve etkili siyasi süreç olarak Astana sürecini derinleştirme ihtiyacı da ele alındı.

Toplantıda ayrıca Suriyeli mülteciler konusu ve Suriye içindeki güveni artırmak ve göçmen ülkelerin sorunlarını azaltmak için gönüllü geri dönüşleri için koşulların sağlanması ihtiyacı, bölgede IŞİD’in yeniden başlaması ve bununla başa çıkma ihtiyacı konusundaki endişelerini dile getirmesi ele alındı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.