HaberlerDünyaFilistinOrtadoğuSuriye

Suriye, Korsan İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere saldırısını kınadı

Suriye, ırkçı İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik uygulamalarını en sert şekilde kınayarak, dünya ülkelerine ve Birleşmiş Milletler’e bu utanç verici ve insanlık dışı uygulamalara son verme çağrısında bulundu.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün yayınladığı bildiride, son aylarda ve haftalarda, işgal altındaki Filistin’in her yerinde, özellikle Kudüs kentinde Siyonist yerleşim çetelerinin Filistin halkına yönelik benzeri görülmemiş bir saldırganlığına tanık olduğunu bildirdi.

Bakanlık, bu saldırıların siyonist rejim İsrail’in desteği, koruması, teşviki ve liderliğiyle gerçekleştirildiğini, en sonuncusu aşırılık yanlılarının çok sayıda Mescid-i Aksa’yı işgal etmesine izin verdiğini ve tam korumanın İsrail polisi tarafından sağlandığına yer verdi. Bakanlık ayrıca, bunun yanı sıra cami içinde ve dışında ibadet edenlere saldırıldığına da işaret etti.

Bildiride, “Suriye Hükümeti, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve ibadet edenlere yönelik bu uygulamalarını, İsrail varlığının gerçek imajını yansıtan ahlaksız bir eylem olarak görmektedir” ve “Bu uygulamalar, işgalci İsrail otoritesine caminin kutsallığına ve ibadet edenlerin özgürlüğüne uymayı empoze eden İsrail işgal makamları tarafından tarihi ve yasal durumun ihlali olarak görülüyor” ifadeleri yer aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.