Suriye

Suriye: Petrol çalan ABD demokrasiden bahsedemez!

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Siyasi Danışmanı Buseyna Şaban, ABD’nin Demokrasi Zirvesi düzenlemesine tepki göstererek “Suriye halkından petrol ve buğday çalanın demokrasiden söz etmeye hakkı yoktur.” dedi.
Şaban, ABD’nin ev sahipliğinde düzenlenen Demokrasi Zirvesi’nin başladığı 9 Aralık’ta, Çinli medya kuruluşu Xinhua’nın sorularını yanıtladı.
Washington yönetiminin düzenlediği Demokrasi Zirvesi’nin kendi hegemonyasını kurtarmanın yeni bir yolu olduğunu dile getiren Şaban, ABD Başkanı Joe Biden’ın toplantı davetlerini “seçici” olarak nitelendirdi. Şaban, Batı’nın liberal demokrasisini uluslararası mantığa aykırı olarak diğer halklara dayatma konusundaki uzlaşmazlığını teyit ettiğini vurguladı.
Her ülkenin kendi siyasi ve sosyal sistemine uyum sağlayan, kültürünü, medeniyetini ve tarihini yansıtan ve halkının taleplerini dikkate alan bir demokrasiye ihtiyacı olduğunu belirten Şaban, “Suriye halkından petrol ve buğday çalanın demokrasiden söz etmeye hakkı yoktur ve ABD’nin huzursuzluklar çıkarmak, savaşları ateşlemek, suç işlemek, serveti yağmalamakla dolu tarihi üzerine araştırma yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu. Şaban Zirve’nin ülkelerin iç işlerine müdahale anlamı taşıdığını kaydetti.
‘ÇİN, ÇOK KUTUPLU DÜNYAYA LİDERLİK EDECEK’
Dünyanın artık çok kutuplu bir sistem halini aldığını söyleyen Şaban Çin’in liderlik edebilecek nitelikte olduğuna dikkat çekti. Şaban ayrıca, Suriye’nin yıllardır politikasının doğuya yönelmek olduğunu, Çin’in de üzerinde durmaya hevesli oldukları bir model sunduğuna işaret etti.
‘BATI İNSAN HAKLARI KONUSUNDA SAMİMİ DEĞİL’
Çin’in politikasının, Kuşak Yol Projesinin, öteki ülkelerin iç işlerine karışmadan, bir insanlık ailesini oluşturduğunu ifade eden Şaban, Suriye halkının ve diğer halkların kaynaklarını çalan ABD ve Batılı ülkeler dışında ‘Hiçbir ülkenin müreffeh olmayan bir küresel ortamda refah elde edemeyeceğini’ söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.