Suriye

Suriye, YPG’yi Terörist Örgüt Olarak İlan Etti

Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği ve Güvenlik Konseyi’ne yazdığı ve resmi haber ajansı SANA’da yayınlanan mektupta, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ‘kriminal ve baskıcı uygulamalar’ ile suçlandı.

Mektupta, ABD önderliğindeki koalisyonun yanı sıra SDG’nin de Haseke, Rakka, Deyr ez Zor ve Halep’te yaşayan insanlara karşı mezalimde bulunduğu kaydedildi.

Mektupta, Suriye hükümetinin, “dost ve müttefik ülkelerin yardımıyla Suriye topraklarının her bir karışını geri alma, buraları terörden kurtarma ve teröristlerin ve destekçilerinin yıktığını yeniden inşa etme kararlılığı” yinelenerek, “SDG olarak bilinen bölücü terörist milislerin kontrolü altındaki topraklar” için de aynı şeyin geçerli olduğu ifade ediliyor.

Suriye’de bölücülük suçlamaları daha önce de devlet medyasında yer almış olsa da hükümet ilk kez açıktan ve resmi ağızlardan SDG’yi ‘terörist milisler’ olarak tanımlıyor. Hükümet bugüne dek bu tanımı, ülkedeki isyancı güçleri hedef almak için kullandı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 11 Ağustos 2020 (39) içerik yüklenmiştir.