Suriye

Suriye’de oy sayma süreci başladı

Suriye Seçimler Yüksek Yargı Komitesi, illerdeki tüm seçim merkezlerinde sandıkların kapatıldığını ve oy sayım sürecinin başladığını duyurdu.

Komite, SANA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim merkezi komitelerinin, kapanıştan hemen sonra adaylar, temsilcileri ve medyanın huzurunda oyları saymaya başladığını belirtti.

Genel seçim yasasına göre, sandık merkezi komitesi merkezdeki oyların sayımını üstlenir ve sonuçlarını açıklar.

Bu arada Lazkiye’deki Tişrin Üniversitesindeki sandık merkezi seçimlere katılmak için gelen vatandaşların yoğun akışına tanık olduğu bildiriliyor.

Suriye Enformasyon Bakanlığı, seçimi izlemesi kapsamında Salı günü yabancı gazetecileri çeşitli sandık merkezlerine götürdü ve halkla rahatça görüşmeleri için mutlak izin verildi. Neredeyse tüm sandık merkezlerinde Beşar Esad’a verilen destek açıktı.

Seçimlerin saatler önce sona erdiği ve oy sayımının yeni başladığı göz önüne alındığında, Suriye’nin bir sonraki cumhurbaşkanının kim olacağını kesin olarak söylemek hala mümkün değil. Suriyeli yetkililer, oylar sayıldıktan sonra bunu duyurmak zorunda kalacaklar. Oy sandıkları göz önüne alındığında, sandıklarda yer alan delillere göre Beşar Esad’ın 7 yıldır Suriye’nin bir sonraki cumhurbaşkanı olacağı düşünülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.