Suriye

Suriye’den Amerika’nın insanlık aleyhindeki cinayetlerine eleştiri

Suriye dışişleri bakanlığı, Amerika’nın dünyada insanlık ve insan hakları aleyhindeki cinayetlerini kınayarak, bu cinayetler konusunda Amerika aleyhinde uluslararası soruşturma açılmasını istedi.

Suriye dışişleri bakanlığı insan haklarının 72. yıldönümü münasebetiyle yayınladığı bildiride, Suriye’de Amerika’nın liderliğindeki koalisyon güçlerinin cinayetlerine temas edilirken, sözkonusu güçlerin bu zamana kadar Suriye’de binlerce sivili katlettiğine yer verildi.

Amerika ve bazı müttefiki ülkeler 2014’den bu yana sözde IŞİD ile mücadele bahanesiyle BM’nin dışında Suriye’de başına buyruk siyasetler yürürlüğe koyarak binlerce insanı öldürdü ve binlercesini de yaraladı ve onbinlerce Suriye sivil de canlarını kurtarmak için başka yerlere göç etmek zorunda kaldı.

Suriye dışişleri bakanlığı bildiride, Amerika’nın kadın, erkek, yaşlı ve çocuk ayrımı yapmadan yasaklanmış fosfor içerikli bombalarla cinayetler işledikleri ve bunun uluslararası kanunlara aykırı olduğu kaydedildi.

Suriye dışişleri bakanlığı bütün ülkelerden ve uluslararası toplumdan Amerika’nın insan haklarını kendi şom amaçlarını gerçekleştirmek için bir araç olarak kullanmasına izin vermemelerini istedi.

Etiketler

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2023 (9) içerik yüklenmiştir.