AvrupaKuzey AmerikaSuriye

Suriye’den, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne ağır eleştiri

Suriye, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne Taraf Devletler Konferansı’nın 25. oturumunda somutlaşan agresif yaklaşımı en güçlü ifadelerle kınayarak Suriye aleyhindeki kararının örgütün çalışmaları sırasında tehlikeli bir gelişme teşkil ettiğini vurguladı.

SANA’ya göre, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Suriye Cumhuriyeti’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne Taraf Devletler Konferansı’nın 25. oturumunda somutlaşan agresif yaklaşımı en güçlü şekilde kınadığını bildirirken, Batı ülkeleri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa aracılığıyla, örgütün tarihinde tehlikeli bir emsal olarak Suriye’ye karşı Batı kararını hayata geçirmek için en iğrenç gasp, tehdit, haydutluk ve baskı yöntemlerini uyguladıklarına işaret etti.

Dışişleri Bakanlığı, 193 ülkeden Kimyasal Silahlar Sözleşmesine taraf devletlerin yalnızca %45’inin bu yasadışı karar lehine oy verdiğini açıklarken, bunun, kararın örgüte üye devletlerin çoğunu temsil etmediği gerçeğini yansıttığına dikkat çekti. Bu bağlamda bakanlık, bu olayın, örgütün 1997 yılındaki kuruluşundan bu yana, mutabakatla karar almaya ilişkin olağan prosedürleriyle tutarsız olduğunu ekledi.

Dışişleri Bakanlığı, bu kararın Suriye’deki terörist gruplara doğrudan Batı desteği bağlamında gelen bir mesaj olduğunu ve teröristleri kimyasal suçlar da dahil olmak üzere suçlarını sürdürmeye teşvik ettiğini söyledi.

Son olarak Dışişleri Bakanlığı; “Suriye, doğru duruşu seçen ve çözüm lehine oy kullanmayan, her türlü baskı ve şantajı reddeden çok sayıda ülkeye teşekkür ediyor” ifadeleri sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.