Suriye

Suriye’den ‘Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün raporuna tepki

Suriye Dışişleri Bakanlığı, iddia edilen Serakib olayına ilişkin sözde “Soruşturma ve Tanımlama Ekibi” raporunun, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve soruşturma ekiplerinin başka bir skandalını temsil eden yanlış ve uydurma sonuçlar içerdiğini teyit ederek, bunun Duma olayıyla ilgili sahte “Gerçek Bulma Misyonu” raporundaki skandala (2018) eklendiğini belirtti.

Rapora cevaben Dışişleri Bakanlığı, Suriye Cumhuriyeti’nin raporda belirtilenleri en sert şekilde kınadığını, biçim ve içeriğinde belirtilenleri reddettiğini ve Serakib beldesi veya başka herhangi bir Suriye şehri veya köyünde zehirli gaz kullanmış olduğunu kategorik olarak reddettiğini söyledi.

Bakanlık, bu yasadışı ekibin soruşturmalarında açık kaynaklara ve teröristlerin, Beyaz Miğferlerin terörist grubunun ve Suriye’ye düşman olan bazı ülkelerin istihbaratının kendisine sağladığı bilgilere dayandığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı beyanına devam ederek; Suriye Arap Cumhuriyeti’nin, yasadışı ” “Soruşturma ve Tanımlama Ekibi” raporunda bahsedilenleri en sert şekilde kınadığını ve formunda ve içeriğinde belirtilenleri reddettiğini söyledi. Bakanlık; aynı zamanda Suriye’nin, Serakib Beldesinde veya başka herhangi bir Suriye kentinde veya köyünde zehirli gaz kullandığını kategorik olarak reddettiğini ve Suriye Ordusu’nun terrorist örgütlere karşı bulunduğu en zorlu savaşlarda bu tür silahları kullanmadığını teyit ettiğini sözlerine ekledi.

Bakanlık, Suriye’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin agresif tasarımlarını uygulamak için bir araca dönüştürmekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Son olarak Bakanlık, “tüm bu uydurma iddiaların ve asılsız suçlamalar, Suriye’yi egemenliğini, toprak ve halk birliğini meşru savunması çerçevesinde terör örgütlerine ve destekçilerine karşı savaşını sürdürmekten caydırmayacağını yineliyor” ifadelerle beyanını sonlandırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.