Suriye

Suriye’den mülteci vatandaşlarına çağrı: Ülkenize geri dönün

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, savaş sebebiyle yurt dışına çıkan Suriyeli mültecilere ülkeye dönme çağrısı yaptı.

SANA haber ajansının bildirdiğine göre Suriye ve Rusya koordinasyon heyetleri bugün yurt dışındaki Suriyeli mültecilerin ülkeye dönüşünün sağlanması konulu bir toplantı yaptı.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat, toplantıda yaptığı konuşmada “Bazı Batılı ülkeler, Suriyeli mültecilerin ülkeye dönmesini istemiyor ve her vesileyle dönüşleri engellemeye çalışıyor” dedi.

Türkiye’yi de terörist grupları desteklemekle ve Haseke ilinde suyu keserek milyonlarca insanı susuşuz bırakmakla suçlayan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, “Suriye, kendisine komplo kuranlara teslim olmayacak ve ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaya devam edecektir” dedi.

Yerel Yönetimler, Çevre ve Altyapı Bakanı Hüseyin Mahluf da yaptığı konuşmada, yurt dışındaki Suriyelilerin ülkeye geri dönüşü için şartları oluşturmaya çalıştıklarını belirtti ve şunları söyledi:

“Suriye’ye karşı uygulanan yasa dışı yaptırımlar ile ülke topraklarının bir bölümünün Türkiye ve Amerikan işgali altında bulunması, buralardaki kaynakların yağmalanması Suriyeli mültecilerin geri dönüşlerini engelliyor. Mültecilerin ülkeye geri dönüşü, hükümetin önceliklerinden biridir. Şam, mültecilerin geri dönüşünü kolaylaştırmak için elinden gelen hiçbir çabayı esirgemiyor. Bunlardan en önemlisi de genel af çıkarılmasıdır.”

Rusya Savunma bakanı yardımcısı da toplantıda Suriye ekonomisinin ve altyapısının yeniden yapılandırılmasının terörle mücadeledeki kazanımlar çerçevesindeki en temel görev olduğunu belirtti ve Amerika ile diğer Batılı ülkelerin Suriye’ye uyguladığı ekonomik yaptırımların yurt dışındaki Suriyeli mültecilerin ülkeye dönmesine engel olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.