ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suud rejimi bölgenin barışına yönelik tehdittir

İran’ın BM temsilcisi İshak Al-i Habib, S. Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim Assaf’ın İran karşıtı sözlerine gösterdiği tepkide, Suud rejimi bölgede barış ve güvenliğe yönelik facia boyutunda tehdit oluşturduğunu belirtti.

S. Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim Assaf BM genel kurul zirvesinde yaptığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyeti Aramco petrol tesislerine düzenlenen saldırıda rol ifa ettiğini iddia etti.

Bilindiği üzere Yemen ordusu ve halk gücüne bağlı İHA birliği geçen hafta Cumartesi günü Suud rejiminin Yemen milletine karşı işlediği cinayetlere tepki olarak 10 adet yerli İHA’sı ile S. Arabistan’ın Aramco petrol firmasına ait olan Bukayk ve Hurays rafinerilerine operasyon düzenledi.

İran’ın BM temsilcisi İshak Al-i Habib Cuma günü yaptığı açıklamada, Suud rejimi hezimetlerini İran’ı suçlayarak örtbas edemeyeceğini, İran her zaman bölgesel diyalogdan yana olduğunu ve böylece Fars körfezinde huzur ve istikrarı sağlamak istediklerini, oysa Suud rejimi şom politikaları üzerinde ısrarını sürdürdüğünü belirtti.

Suud rejimi dünya genelinde radikalizmi yaymak için milyarlarca dolar harcadığını belirten Al-i Habib, Suriye’de tekfirci IŞİD terör örgütü ve diğer terör örgütlerine milyarlarca dolar silah göndermek, 11 Eylül 2001 olayına karışmak, Yemen’i kuşatmak ve bu ülkeye saldırmak, Vahabi tarikatını kurup yaygınlaştırmak, Suud rejiminin işlediği bazı cinayetler olduğunu vurguladı.

İran’ın BM temsilcisi Suud rejimi daha fazla hesap hatası yapmamaları gerektiğini ve bölgeyi istikrarsızlığa sürekleyerek kendi konumlarını güçlendiremeyeceklerini bilmeleri gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 13 Ağustos 2020 (32) içerik yüklenmiştir.