AfrikaAvrupa

Suud rejiminin Libya savaşına müdahalesi

Avrupa’da bir düşünce merkezi olan “Avrupa dostları” adlı düşünce kurumu, Libya’nın başkentinde yaşanan çatışmalar S. Arabistan ve BAE gibi ülkelerin sorumsuz tutumlarının sonucu olduğunu açıkladı.

IRNA’nın haberine göre “Avrupa dostları” (Friends of Europe) adlı düşünce kurumu konu ile ilgili yayımladığı raporunda şu ifadelere yer verdi:

Libya’nın başkentinde yaşanan çatışmalar S. Arabistan ve BAE gibi ülkelerin sorumsuz tutumları ve Halife Haftar komutasındaki Libya milli ordusunu silahlandırmasının sonucu olup bu ülkeyi yakında iç savaş tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır.

Söz konusu düşünce kurumu bazı kaynaklardan naklen şöyle ekledi: General Halife Haftar gücünü S. Arabistan, BAE, Mısır ve Fransa gibi devletlerin yardımlarına borçludur.

Libya’da yeni tur çatışmalar, Halife Haftar’a bağlı güçlerin başkent Trablus’u ele geçirmek üzere bu kente saldırmaları ile başladı.

Amerika’da yayımlayan Wall Street Journal gazetesi, Halife Haftar Riyad’a yaptığı son ziyaretinin ardından Trablus’a saldırma kararı aldığını yazdı.

Saldırı başladığı günden beri, şimdiye kadar 121 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Başa dön tuşu
Kapalı