Arabistanİran

Suudi Arabistan Kralı’ndan İran’a yönelik yeni saçma sapan sözler

Suudi Arabistan Kralı, İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik saçma sapan suçlamaları tekrarladı.

Selman bin Abdulaziz, dün Suudi parlamentosunda yaptığı yıllık sanal konuşmasında İran İslam Cumhuriyeti’ni yıkıcı davranışlarda bulunmakla suçladı ve bölgedeki krizlerin ve sorunların nedeninin İran olduğunu iddia etti.

Suudi Arabistan Kralı, İran İslam Cumhuriyeti’ni nükleer programında uluslararası toplumla işbirliği yapmamakla suçladı.

Suudi Arabistan Kralı’nın bu gülünç iddiası, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl doğasını ve İran’ın Ajans’a bağlılığını defalarca teyit ettiği halde gündeme geliyor.

Suudi yetkililer uzun süredir İran’a karşı ABD ve Siyonist yetkililerle paralel olarak asılsız iddialarda bulunuyorlar.

Direniş Cephesi’nin ana üyelerinden biri olan İran İslam Cumhuriyeti, bölgedeki ABD-Siyonist-Suudi komplolarına ve eylemlerine karşı koymada kilit bir role sahiptir.

Suudi Arabistan’ın İran’a yönelik suçlaması, Yemen’in 6 yıldan fazla bir süredir Suudi-BAE koalisyonunun acımasız saldırılarının hedefi olmasıyla geliyor.

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’de başlattığı savaş şimdiye kadar yüz binlerce Yemenliyi öldürdü ve yaraladı ve 4 milyonu yerinden etti.

Suudi Arabistan’ın askeri saldırganlığı ayrıca Yemen’in altyapısının yüzde 85’inden fazlasını yok etti ve ülkeyi ciddi şekilde gıda ve ilaç sıkıntısına soktu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.