ArabistanFilistinİşgalci İsrail Rejimi

Suudi Arabistan’daki Filistinli tutukluların duruşması bugün başlıyor

Suudi Arabistan’daki Ürdün Siyasi Tutuklular Komitesi Başkanı Hıdır el-Meşayih, Suudi Arabistan hapishanelerindeki Ürdünlü ve Filistinli siyasi tutukluların duruşmasının bugün (22 Eylül Salı) başlayacağını açıkladı.

Suudi Arabistan’daki hukuksuz tutuklamaları yakından takip eden el-Meşayih, esirlerin duruşması konusunda yaşanan son gelişmeleri Quds Press haber ajansına değerlendirdi.

Duruşmaların, Suudi Arabistan’ın başkenti ve en büyük şehri Riyad’daki yetkili ceza mahkemesinde görüleceğini aktaran el-Meşayih, mahkemede, Ürdünlü ve Filistinli tutukluların yanı sıra tutuklulara kefil olan Suudi uyruklu vatandaşların da yargılanacağına dikkat çekti.

Hıdır el-Meşayih, ülkedeki birçok hapishanede tutuklular arasında koronavirüse yakalanma riskinin “kaçınılmaz” bir hale geldiğini belirterek, Ürdünlü tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

El-Meşayih, Suudi Arabistan makamlarının, bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını ileri sürerek esirlerin aileleriyle görüşmesine izin vermediğini belirterek, Ürdünlü esirleri savunmak üzere duruşmaya bazı avukatları göndermesi için Ürdün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Suudi Arabistan yetkililerinden esirleri en kısa zamanda serbest bırakmasını talep eden el-Meşayih, ülkede tutuklu yabancı uyruklu esirlerin Filistin halkına destek vermekle suçlandığını hatırlatarak, ancak bunun ülkedeki kanunlara göre suç sayılmadığına vurgu yaptı. El-Meşayih, Ürdünlü tutukluların asılsız suçlamalarla alıkonulduğunu söyledi.

Ayrıca el-Meşayih, İsrail’in hukuksuz uygulamalarına tepki göstermek ve Filistin halkını desteklemek için Suudi Arabistan devletinin ilgili makamlarının, daha önce Filistin halkına yardım eli uzatma çerçevesinde bağış kampanyası düzenlediğine işaret etti.

Suudi hapishanelerinde keyfi olarak tutulanan pek çok Ürdün ve Filistin vatandaşı bulunuyor.

Suudi Arabistan, Filistin davasına mali destek sağlamak gibi suçlamalarla Şubat 2019’da ülkede ikamet eden bazı Ürdünlü ve Filistinlileri tutuklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Kasım 2020 (27) içerik yüklenmiştir.