ArabistanAsya

Suudi veliahdın Seul ziyareti ve hedefi

Suudi Arabistan veliahdı Muhammed Bin Salman 26 Haziran Çarşamba günü Güney Kore’nin başkenti Seul’a giderek cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile bir araya geldi. Yapılan ziyaret birkaç açıdan ele alınabilir.

 Arabistan’dan bir veliaht 1998 yılından beri Güney Kore’yi  ilk kez ziyaret ediyor.
 Bu ziyaret Suudi Arabistan veliahdı Muhammed Bin Salman’ın,  kendisinin  İstanbul’da  Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olmasına dair Birleşmiş Milletler özel raportörü  tarafından yayınlanan raporundan sonra ilk ülke dışı ziyaretidir. Bu yüzden söz konusu ziyaret Muhammed Bin Salman için daha da önem taşıyor zira Birleşmiş Milletler raporunun kendi konumunu hiçbir şekilde etkilemediğini göstermek istiyor.
BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı raporda, “Kaşıkçı, uluslararası hukuka göre Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğu, kasten ve taammüden (tasarlayarak) gerçekleşen bir yargısız infazın kurbanı oldu” ifadeleri yer aldı.
Suudi Arabistan rejimine Kaşıkçı’nın ailesinden kamuoyu önünde özür dileme çağrısı yapan raporda, “Hesap verebilirlik, Suudi Arabistan hükümetinin infazdaki sorumluluğunu üstlenmesini gerektirir. Bu aynı zamanda devletin Kaşıkçı’nın ailesine tazminat ödemesini de içeriyor” ifadeleri yer aldı.
 Muhammed Bin Salman Kaşıkçı cinayeti nedeni ile son 9 ayda hiçbir Avrupa ülkesi veya Amerika’ya  ziyaret  gerçekleştirmediği halde, Çin, Hindistan ve Pakistan’a resmi ziyaretlerin ardından bu kez Güney Kore’yi ziyaret ediyor.  Bu konu Suudi Veliahdın batıda kamuoyu ve insan hakları kuruluşlarının itirazları nedeni ile Batı ülkeleri ve Amerika’yı ziyaret edemediğini gösteriyor.
 Muhammed Bin Salman Güney Kore ziyaretinde önemli ekonomi hedefleri amaçlıyor.  Görünüşe göre Bin Salman Doğu Asya ülkelerinden Suudi Arabistan’ın ekonomik kalkınması için bir örnek olarak yararlanmak istiyor.  Suudi Veliahdı aynı zamanda Çin ,Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin ekonomik kapasitelerinden Suudi Arabistan’da yatırım için yararlanmak istiyor.
Suudi Arabistan Petrol firması ARAMCO  Güney Kore’de büyük yatırımlar yapmıştır;  nitekim halihazırda Güney Kore’nin en büyük 3. rafinerisi S-Oil’un  en büyük hissedarı sayılıyor  zira rafinerinin %63,41’i  Arabistan’a aittir.
Arabistan’ın Aramco  İcra Kurulu Başkanı Emin Nasır  yaptığı açıklamada Muhammed Bin Salman’ın  Güney Kore’de S-Oil  rafinerisinin geliştirilme projesini hizmete açacağını,  proje değerinin 4,2  milyar dolar olduğunu söyledi.
Tabii ki bu ziyaret Arabistan’ın 2030  belgesi ile ilgili olduğu tahmin ediliyor;  bu bağlamda Muhammed Bin Salman’ın ziyareti kapsamında Güney Kore firmaları başkanları ile 2030  belgesi bağlamında işbirliği yollarını görüşmesi bekleniyor.
 Güney Kore Arabistan ile ilişkilere, ekonomi açıdan yaklaşıyor ve ilişkilerinden siyasi hedefler amaçlıyor.  Güney Kore Suudi Arabistan’ın önemli Petrol müşterilerinden biridir nitekim bu yılın ilk 4 ayında 101,5  milyon varil petrol Arabistan’dan ithal etmiştir;  gerçi bu miktar geçen yılın aynı dönemine göre %2,7  oranında daha azdır.
 Euronews’un verilerine göre 2018 yılında Güney Kore Arabistan krallığından 323,17  milyon varil ham petrol ithal etmiştir, bu da günlük 885,408  varil yapıyor.
 Buna ilaveten Güney Kore Suudi Arabistan’da nükleer santral yapımına katılmak istiyor.  Güney Kore  elektrik üretim firması,  Suudi Arabistan’da nükleer santral programına  katılma talebini geçen yıl  temmuz ayında açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.