AvrupaArabistanYemen

Suudiler, el-Hudeyde’deki ateşkesi 3.500’den fazla kez ihlal etti

Suudi saldırganları ve paralı askerleri, Nisan ayının başından bu yana Batı Yemen’in El-Hudeyde eyaletinde ateşkesi 3.500’den fazla ihlal etti.

Ağır top ve füze saldırıları, savaş uçakları ve casus uçakların yaygın uçuşu, el-Hudeyde eyaletinin farklı bölgelerine askeri tahkimatların kurulması ve baskınlar bu ihlallerden bazılarıdır. Bu saldırılarda genellikle de siviller hedef alınmıştır.

Suudi saldırganlar ve çeteleri, Yemen’deki mazlum halkı tam bir kuşatma altına alırken, bu durum insani yardım ve temel malların Yemen’e girmesine engel oluyor.

İsveç’te Sanaa heyeti ile Riyad heyeti arasında kararlaştırılan ateşkes, 18 Aralık 2018 Salı sabahı Batı Yemen eyaleti el-Hudeyde’de başladı, ancak Suudi koalisyonu bunu her gün ihlal ediyor.

Yemen barış görüşmelerinin dördüncü turu 6 Aralık 2018’de Yemenli partilerin katılımıyla BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Martin Griffiths başkanlığında İsveç’in Stockholm kentinde başlamış 13 aralık 2018’de de sona ermişti.

Yemen’deki savaşı sona erdirmek için birkaç adım atıldıysa da, her seferinde Suudi Arabistan ve müttefikleri sabote ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.