İran

Süveyş Kanalının Alternatifi Kuzey Güney Koridoru

Süveyş kanalının son bir kaç günde tıkanması ve dünya ekonomisinin günlük olarak 9 milyar dolar kadar zararlı çıkması ile deniz ticareti ile ilgili tartışmalar tekrar hararetli bir şekilde başladı.

Bu bağlamda İran İslam Cumhuriyeti’nin Rusya büyükelçisi Kazım Celali şöyle bir Tweet attı:” Seyahat süresini 20 güne kadar azaltan, masraflarda da yüzde 30 kadar daha azalmayı sağlayabilen Kuzey-Güney koridoru transit alanında Süveyş kanalının alternatifliği için üstün bir seçenektir. Son olay, Süveyş kanalından yıllık olarak bir milyar ton ticari malın geçmesi göz önüne alınarak, daha az riskli bir alternatifi göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermiş oldu. Bu hususta en üstün seçenek Kuzey-Güney Koridorudur. ”

Japon şirketi Şoi Kisen’e ait Ever Given konteyner gemisi, 23 Mart günü Süveyş kanalının 151’inci kilometresinde Çin’den Notredame’a giderken takılıp kaldı. Bu olayın sonucu, dünyanın en kalabalık ticari koridorlarından biri tıkandı ve durdu. Öyle ki Süveyş kanalından geçmeyi bekleyen gemi kuyruğundaki gemi sayısı 320’yi geçti.

163 kilometrelik Süveyş kanalı, Akdeniz ve Kızıldenizi birbirine bağlamaktadır. Dünyanın deniz taşımacılığının yüzde 10 ila yüzde 12’si bu su geçidi üzerinden yapılmaktadır. Bu kanal, günlük olarak onlarca gemi tarafından kullanılmakta ve Afrika’yı dolaşma gereksinimini ortadan kaldırmakta ve kestirme koridor oluşturmaktadır.

Uluslararası ticaret alanındaki önemli zaruretlerden biri de ticari malların güvenli ve az riskli bir zemine taşınmasıdır.

Hız, kolay taşımak ve güvenlik ticari malların taşınmasında belirleyici üç bileşendir.

İran’ın Güney Doğusunda bulunan Mekran ve Çabahar bölgesi ve sahil hattı, İran’ın stratejik ve önemli güney sahillerinden sayılır. Bu bölge, Kuzey-Güney Koridorunun önemli bir parçasıdır ve her açıdan tasarruf sağlamaktadır. 7 bin 200 kilometre uzunluğunda olan bu koridor, projeye katılanlar için ciddi avantajlar sağlamaktadır. Diğer taşımacılık koridorları özellikle de Süveyş kanalına göre avantajlarından biri ise bileşik ve kombine taşımacılık özellikleri ile ticari malların aktarılması süresini yarıya indirmesidir.

Çabahar serbest bölgesi genel müdürü Abdürrahim Kordi ise bu koridorun avantajları hususunda şöyle diyor:” Mevcut taşımacılık koridorlarında, başlangıçtan sonuna kadar sırf tek bir araçla hareket etme, çok ilgi çekmektedir. Bu durum hem zaman masraflar açısından rekabetin olduğu bir ortamda önem taşıyor. Çünkü piyasalar ekonomik olmak için zaman ve masraflar açısından tasarruf sağlamalıdır. ”

Halihazırda Çin’in yönetiminde olan Yeni İpek Yoluna ilaveten, Avrasya ülkeleri, uluslararası taşımacılığı Kuzey-Güney koridoru üzerinden güçlendirerek, Güney Asya ülkelerini Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerine bağlamak istiyor. Böylece, büyük miktardaki ticari mallar hem Yeni İpek Yolu üzerinden Doğu’dan Batı’ya hem de Kuzey-Güney koridorundan Batı’ya taşınacaktır.

Kuzey-Güney koridoru, dikkat çekici kapasitesi ile, kombine yollar kullanarak, su, demiryolu ve kara yolu araçlarına baş vurarak, Avrasya bölgesindeki dış ticareti ve taşımacılık hızını arttırmış ve bu yüzden de dünyanın ihtiyaçlarının önemli bir kısmını taşımacılık açısından karşılamak gücüne sahip olmuştur. Yeni Güney-Kuzey koridoru sayesinde Süveyş kanalı, ticari malların geçiş yükünü idare edebilir. Bu bileşenler ve kapasiteler göz önüne alındığından, Güney Kuzey koridorunun transit ve taşımacılık alanında Süveyş kanalının üstün alternatifi olabileceği söylenebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.