Kuzey Amerikaİran

Tahiriyan Ferd: Amerika, Afganistan’daki gelişmeleri doğru anlayamıyor

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nın Afganistan Özel Temsilcisi, ABD elçisi Zelmay Halilzad’ın İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan’daki mevcut gelişmelerdeki rolü hakkındaki gerçekçi olmayan açıklamalarını sorumsuzca ve Washington’un anlayış eksikliğinin açık bir işareti olarak nitelendirdi.

Muhammed İbrahim Tahiriyan Ferd, dün gece yaptığı açıklamada İran İslam Cumhuriyeti’nin Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki müzakerelerin başlamasını resmen ve açık bir şekilde desteklediğini, ülkede gerçek ve kalıcı bir barış sürecini ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

İranlı yetkili, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zelmay Halilzad’ın İran hakkında yaptığı açıklamaların, Doha Anlaşması mimarlarının barış sürecini ilerletmedeki hatalarının kademeli olarak tespit edilmesinden ve politikanın etkisizliğini haklı çıkarmak için suçlamalardan kaynaklandığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Afganistan’daki tüm sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülebileceğini, yabancı güçlerin sorumlu bir şekilde geri çekilmesinin Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanması için kaçınılmaz bir ön koşul olduğunu belirtti. .

Başa dön tuşu
Bugün 24 Kasım 2020 (27) içerik yüklenmiştir.