Haberler

Tahran-Bağdat ilişkileri bölgenin istikrarı ve güvenliğinde önemli rol oynuyor

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, İran ve Irak arasındaki tarihi, kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkilere değinerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin bölgesel istikrar ve güvenlikte önemli bir rol oynadığını ve ikili işbirliğinin her düzeyde genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Muhbir, Irak Başbakanı ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin özellikle ekonomik alanda fırsat ve kabiliyetlerinden yararlanma gereğini vurguladı.
Muhbir,İran’ın özel ve kamu sektörlerinin mühendislik potansiyeline ve yeteneklerine atıfta bulunan, İran’ın Irak’ı yeniden inşa etme sürecine katılmaya hazır olduğunu duyurdu. İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler, ekonomik aktivitenin genişlemesiyle kesinlikle daha istikrarlı ve sağlam hale gelecektir” dedi.
Muhbir,İki ülke arasındaki ticaret hacminin ekonomik ve siyasi koşullarla orantılı olmadığını vurgulayarak, iki taraf arasındaki anlaşmaları takip etmek için her iki tarafça tam teşekküllü bir temsilcinin getirilmesiyle anlaşmalara varılacağını umduğunu belirtti.
Muhbir,Irak Başbakanı’na ikili iş birliğini güçlendirdiği için teşekkür ederek, ‘Neyse ki, önceki yıllarda ertelenen birçok ortak proje bu aşamada yeniden başlatıldı ve bu sürecin aktif olarak sürdürülmesi gerekiyor’ diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.