Haberler

Tahran cuma hatibi: Nükleer müzakerelerin asıl konusu yaptırımların kaldırılmasıdır

Bu haftaki Tahran Cuma Namazı, Hüccetül İslam Muhammed Cevad Hac Ali Ekberi’nin imamlığında eda edildi.

Cuma Namazı hutbelerinde konuşan Hüccetül İslam Hac Ali Ekberi, Viyana görüşmeleri hakkında, “İran heyeti sahaya güçlü biçimde girmiştir; Diğer taraf, İran heyetinin konsantrasyonunu bozmak için müzakere sürecini çarpıtmak istiyor, ancak başarılı olamayacaktır.” dedi.

Tahran cuma hatibi, “Müzakerelerin odak noktası, yaptırımların kapsamlı bir şekilde kaldırılmasıdır. Avrupa tarafı anlaşmayı ihlal etmesine rağmen İran’ın müzakereye katılmasını memnuniyetle karşılamalı ve yapay gündemlerle uğraşmayı bırakmalıdır.” ifadesini kullandı.

Viyana görüşmelerine katılan Avrupalı tarafların tutumunu eleştiren Hac Ali Ekberi, “Bazılarının tavrı çok gülünç. Onlar İran’a karşı hiçbir şey yapamaz.” açıklamasını yaptı.

Hac Ali Ekberi, Siyonist Rejim Başbakanı Naftali Bennett’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yaptığı ziyarete tepki göstererek, “Bu boş çabalar rejim için hiç bir yararı olmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Tahran cuma hatibi, Hazreti Fatıme Zehra’nın (as) şehadetine de atıfta bulunarak ”Hazreti Fatıme’yi (as) cihadın kurucusu olarak nitelemeliyiz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.