İran

Tahran Cuma Namazı Hatibi: Amerikalılar, İran’ın savunma gücünden korkuyor

Tahran Cuma Namazı Hatibi, ABD Başkanı’nın İran’a saldırıdan vazgeçme nedeni ile ilgili sözlerine gösterdiği tepkide, Amerikan yetkililerinin İran’ın savunma ve askeriye gücünden korktuğunu kaydetti.

Tahran Cuma Namazı Hatibi Ayetullah Muhammed Ali Muvehhedi Kermani bugün Tahran Cuma Namazı hutbelerinde, Amerikan savaş gemisi Winsens’in 3 temmuz 1988’de İran yolcu uçağına düzenlediği saldırıya işaretle, ABD’nin bu cinayeti kasıtlı olarak ve küstahlıkla yaptığını vurguladı.
Ayetullah Muvehhedi Kermani, Amerikan yetkililerinin barbarlık ruhuna sahip olduklarına temasla, İranlılar’ın akıl, ahlak ve insanlıkla kendi güçlerini dünyaya gösterdiklerini ifade etti.
Tahran Cuma Namazı hatibi, ayrıca İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stok limitinin 300 kilogramı geçmesine işaretle, İran’ın atom bombasına ihtiyacı olmadığını ve onu meşru görmediğini belirtti.
Ayetullah Muvehhedi Kermani, İran’ın kendisinin zenginleştirme seviyesini belirlediğine işaretle, Nükleer Anlaşma’ya taraf Avrupalılar’ın nükleer yükümlülüklerini yerine getirmemesinden sonra İran İslam Cumhuriyeti’nin gerek gördüğü herhangi bir oranda bilimsel ve enerji tedariki için zenginleştirme oranını arttırabileceğini kaydetti.
Tahran Cuma Namazı Hatibi ayrıca, Siyonistler’den camdan evde yaşadıklarına işaretle, Amerikalılar ve Siyonistler’in bir hata yapmaları halinde İran’ın Fars Körfezi’ni onların mezarlığına dönüştüreceğini ifade etti.
Cuma Namazı ikame edilmeden önce kalabalık kitle, sloganlar atarak, ABD’nin İran karşıtı hasmane girişimlerini kınadılar.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.