AmerikaDünyaEkonomiGenelİranYunanistan

Tahran, ele geçirilen petrol gemilerinin mürettebatının gözaltına alınmadığını söyledi

iki Yunan bandıralı tankerdeki mürettebatın gözaltına alınmadığını ve sağlıklarının iyi olduğunu doğruladı.

İran limanları ve Denizcilik Otoritesi, “İki Yunan tankerinin mürettebatı tutuklanmadı ve tüm mürettebat üyeleri… sağlıkları iyi ve gemideyken uluslararası hukuka göre gerekli hizmetler sağlanıyor” dedi.

Yunanistan 26 Mayıs’ta İran donanmasına ait bir helikopterin uluslararası sulardaki gemilere indiğini ve “mürettebatı rehin aldığını” iddia etti ve Atina bunu uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirdi.

Gemilere İslam Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) tarafından el konulması, İran petrolünün Yunanistan ve ABD tarafından koordineli bir şekilde çalınmasına misilleme olarak geldi.

Bu gayri meşru el koyma, konuya aşina olan ayrı bir batılı kaynak tarafından doğrulandı ve “kargonun, Yunan nakliye şirketi Dynacom tarafından işletilen Liberya bayraklı tanker Ice Energy’ye aktarıldığını” belirtti.

8 Nisan’dan bu yana Rus bayrağı altında seyreden petrol tankeri, Yunanistan’ın güneyindeki Evia adasının kıyılarında 19 Rus mürettebatıyla birlikte İran bayrağı altında seyir halinde bulundu.

25 Mayıs’ta İran, Yunanistan hükümetine İran bandıralı geminin gözaltına alınmasını “deniz korsanlığı” olarak nitelendirdiği resmi bir protesto yayınladı.

İran limanlar ve denizcilik idaresi geminin kötü hava koşulları ve teknik sorunlar nedeniyle Yunan sularında durmak zorunda kaldığını söyledi. Ancak, gemi yardım almadı ve bunun yerine Yunan hükümeti tarafından ele geçirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.