Ortadoğuİran

Tahran Geçici Cuma İmamı: Müslümanlar arasında tefrika için Bâki Mezarlığı tahrip edildi

Tahran geçici cuma imamı Hüccetülislam Kazım Sıddıki, Bâki Mezarlığı’nın yıkılmasının temelinde müslümanlar arasında tefrika çıkarmak olduğunu söyledi.

Müslümanların Medine’deki ilk ve en eski mezarlığı olan ve Cenneti Bâki olarak da bilinen Bâki Mezarlığı’nın yıkılmasını kınayan Hüccetülislam Sıddıki, dün Veramin kentinde yaptığı açıklamada, Suudi rejiminin Bâki Mezarlığı’nı tahrip girişiminin İngiltere’nin bir programı olduğunu ve İngiltere’nin işbirlikçilerinin kanalıyla bu mezarlığını tahrip ettirdiğini zira bunun temelinde müslümanlar arasında tefrika çıkarmanın olduğunu söyledi.

Tahran’ın geçici Cuma İmamı açıklamasında ayrıca “Suudi rejimi iktidar savaşı için birbirinin canına düşmüştür, cinayet, yağma, fuhuş ve yolsuzluk davaları çok ciddi bir hal almıştır.’ dedi.

Tahran’ın geçici Cuma imamı, ”Suudi Hanedanı, amaçlarına ulaşmak için Beyaz Saray’a adeta tapıyor ve cahil düşünceleriyle İmamların mezarlarını yok ediyor.” dedi.

Tahran’ın geçici Cuma İmamı ayrıca, şöyle dedi: ”Sünni rivayetlerde de, Ehli Sünnet’in önde ve ileri gelenlerine saygı gösterilmesi gerektiğine özel önem verilmiştir ve bu düşünce birliği Sünni kitaplarda vardır ancak Vahhabiliğin masum İmamlar’ın (AS) kabirleriyle sorunlar yaşadığı açıktır.”

21 Nisan 1926’da Suudi Arabistan’ın Medine kentindeki Bâki Mezarlığı, Vahabi Suud rejimi tarafından tahrip edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.