HaberlerİranOrtadoğu

Tahran ile Bakü’nün demiryolu anlaşması üzerine

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti, ikili, bölgesel ve uluslararası işbirliğini güçlendirmek amacıyla, etkin ve yapıcı adımlar atıyor.

İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bu çerçevede, raylı sistem işbirliğini geliştirme anlaşmasına imza attılar.

Söz konusu anlaşma salı günü İran ve Azerbaycan cumhuriyeti demiryolları firmaları genel müdürlerince imzalandı.

Söz konusu anlaşma uyarınca iki taraf, raylı transit işbirliğini arttırma kararı aldığı bildirildi.

Buna göre iki ülkenin demiryolu üzerinden transit taşımacılık hacmi yıllık bazında 2 milyon tona yükselecek.

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin transit alanında işbirliğinin stratejik öneminin yanısıra bu anlaşmanın imzalanması, Tahran ve Bakü için ikili ticaret hacmini arttırmaları için yeni fırsatlar sağlıyor.

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti yetkililerinin peş peşe karşılıklı ziyaretleri ve transit, taşımacılık gibi alanlarda bazı belge ve anlaşmalara imza atması, iki ülke yetkililerinin münasebetleri daha da güçlendirmek ve geliştirmek için kararlı olduklarını gösteriyor.

Bu doğrultuda, İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Muhammed İslami, son sıralarda Azerbaycan Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Tebriz-Nahçıvan demiryolunun faaliyete başlamasıyla İran ile Azerbaycan’ın ticaret hacminin da artacağını söyledi.

Bölge ve dünyada bilindiği gibi koronavirüs salgını son iki senede ticareti etkilemiştir. Ancak 2020 yılında İran ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında transit hacmi 480 bin tona kadar arttı.

Kuzey-Güney Koridoru’nda geçen bir senede yük taşımacılığında yüzde 18 oranındaki artışla, Astara-Astara ekseninde transit hacmi de yüzde 25 oranında arttı.

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kuzey-Güney Koridorunda ortak işbirliği, iki ülkenin taşımacılık işbirliğinin muhtelif ebatta gelişmesine yol açmıştır.

Bu nedenle, uzmanlar, iki Müslüman ve komşu ülke olarak İran ile Azerbaycan Cumhuriyeti’nin taşımacılık ve transit alanındaki her türlü işbirliği anlaşması ve belgeye imza atmasının büyük önem arz ettiğine inanıyorlar.

Nitekim Azeri uzmanlardan Vukar Bayramov yaptığı değerlendirmede, İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ekonomik münasebetlerinin gelişmesi ve Kuzey-Güney Koridoru projelerinin tamamlanmasının iki ülkenin ekonomik çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

Konuyu toparlayacak olursak şunu ifade etmeliyiz ki, İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin transit ve taşımacılık alanlarında işbirliğinin gelişmesi, hem iki ülke ve hem bölge ülkelerinin lehinedir. Ülkeler arasında transit güzergahları, milletler ve devletler arasında en önemli bağlantı yollarından sayılıyor, ayrıca ikili, bölgesel ve uluslararası transit ve ticaretin güçlenmesi ve artmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Bu doğrultuda, Tahran ve Bakü yetkilileri karşılıklı işbirliği imkanlarını, transit alanında ikili ve çok taraflı işbirliğinden azami şekilde yararlanabilecekleri şekilde planlamış bulunuyorlar. Tahran ve Bakü arasında yeni işbirliği anlaşma ve belgelerinin imzalanması da bu çerçevede değerlendiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.