Asyaİran

Tahran ile bölge ülkeleri arasında istişareler yoğunlaştı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Umman’a giderken, Katar Emiri ve Pakistan Dışişleri Bakanı Tahran’a geldi. Bugün de İran ve Pakistan dışişleri bakanları görüştü.

İran İslam Cumhuriyeti başkenti Tahran dün iki önemli konuğa evsahipliği yaptı. Katar Emir Şeyh Temim Haman Bin Hamad Al-i Sani, dün Tahran’a gelerek, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yansıra, önemli bölgesel ve uluslararası konulara ele alındı.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Katar Emiri’ni kabul ettiği görüşmede, ‘Bölgenin şimdiki koşulları her zamankinden daha çok, bölge ülkeleri arasındaki iletişimin güçlenmesini ve yabancıların söylediklerinin etkisi altında kalmamasını gerektirmektedir’ dedi.

Ayetullah Hamanei ayrıca, ‘İran İslam Cumhuriyeti’nin defalarca ve Cumhurbaşkanı Ruhani’nin açıkça belirttiği gibi İran, bölge ülkeleri ile daha yakın iş birliğinden yanadır’ diye belirtti.

Katar Emiri dün Tahran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile resmi karşılama töreninin ardından baş başa görüştü.

Görüşmenin ardından Ruhani ile Katar Emiri ortak basın toplantısı düzenlediler.

Basın Toplantısında, Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın bazı bölge ülkelerinin Katar’a karşı uyguladığı yaptırım ve ablukaya rağmen bu ülkenin yanında durduğunu ve bundan böyle de durmaya devam edeceğini belirterek, bir kez daha bölge ülkelerinin bölgesel sorunların çözümü için işbirliğine vurgu yaptı.

Katar Emiri de, İran İslam Cumhuriyeti’nin Katar’a yaptırım ve abluka dönemindeki yardımlarına atıfta bulunarak, Doha’nın hiçbir zaman, İran İslam Cumhuriyeti’nin Katar’a yardımlarını unutmayacağını vurguladı.

Tahran dün önemli bir konuğa daha evsahipliği yaptı. Pakistan Dışişleri Bakanı dün kutsal kent Meşhed’de İmam Rıza -as-ın pak türbesini ziyaret ettikten sonra, Tahran’a geldi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Tahran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi. Bu görüşmede, bölgenin kritik bir dönemde olduğunu söyleyen Ruhani, “Mevcut durumda, hepimiz bölgede barış ve istikrar sağlama konusunda çaba göstermeliyiz ve gerilimleri azaltmak için hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı de söz konusu görüşmede Korgeneral Süleymani’nin şehit edilmesi ve Tahran yakınında yolcu uçağının düşmesinden dolayı taziyelerini ve üzüntüsünü bildirdi.

Pakistan Dışişleri Bakanı ayrıca bugün Tahran’da İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü.

Şah Mahmud Kureyşi, ülkesinin Pakistan topraklarının başta İran olmak üzere diğer ülkeler aleyhinde tehdit olarak kullanılmasına izin verilmeyeceğini ifade ederek, “Pakistan, kendini İran’ın istikrar ve barışının ortağı olarak görüyor” şeklinde konuştu.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, İran temasları sonrası Suudi Arabistan ile ABD’ye ziyarette bulunacak.

Bu arada, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün Umman’da bu ülkenin yeni Kralı Heysem Bin Tarık ile görüştü. Görüşmede Zarif, ikili ilişkilerin daha da derinleşmesine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.