HaberlerDünyaIrakİranOrtadoğu

Tahran, Irak’ın güvenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü destekliyor

İran İslam Cumhuriyeti, Irak halkı ve hükümetini ve bu ülkenin iç işleriyle ilgili yabancı güçlerin çekilmesi ve erken seçimlerin düzenlenmesi gibi konularda aldığı kararlarını desteklediğini deklare etti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün Bağdat Zirvesi’ndeki konuşmasında bu konulara işaretle, bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine ve Irak’ın bölgesel ve ulusal konumunun güçlenmesi için ikili ve bölgesel işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın Bağdat Zirvesi’nde yaptığı açıklamaları, 20 seneyi aşkındır bölgeye dayatılan meselelere işaret ediyor. Irak da bölgede ciddi zarar ve hasarlara aynı dönemde uğrayan ülkelerden biri sayılıyor, ancak bu  durum bu ülkenin karmaşık ve çetrefil durumdan çıkış için önünde bir yol bulunmadığı anlamına gelmiyor..

Irak yabancıların müdahaleleri yüzünden savaş, istikrarsızlık ve güvensizlik dahil çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmıştır, bu şartlarda yabancıların müdahalesi olmadan bölge ülkeleri arasında işbirliği ve etkileşim bölgede sürdürülebilir güvenliğin sağlanması için esas şart sayılıyor.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi ile telefonda yaptığı görüşmede, İran’ın her daim Irak’ta durumun iyileşmesi ve bu ülkenin bölgedeki rolünün güçlenmesini sağlayacak her türlü girişimi desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Reisi, bölge ülkelerinin birbiriyle işbirliği içinde güvenlik, istikrar ve barışa ulaşma yol haritasını hazırlayıp, uygulayabileceklerine işaretle, yabancıların bölge işlerine müdahalesinin güvenlik, istikrar ve kalkınmaya katkı sağlamadığını vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın bölge ülkelerinin  gerek siyasi, gerekse güvenliği ilgilendiren alanlarda işbirliği zaruretine vurguları, Tahran’ın bu işbirliğine ne kadar önem verdiğini yansıtıyor. Birkaç gün önce de İran Cumhurbaşkanı Reisi, komşular ve bölge ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesinin Tahran’ın temel politikası olduğunu vurgulamıştı.

Uzmanlara göre, İran Dışişleri Bakanı’nın Bağdat Zirvesi’ndeki sözleri de zirveye katılan taraflar için mesajlar içeriyor.

İran Dışişleri Bakanı, bölge sorunlarının nedeninin yabancı güçlerin varlığı olduğuna işaretle, Amerika ve yabancı güçlerin bölgede çekilmediği sürece bölgenin huzura kavuşmayacağını kaydetti.

Irak basın yayın kuruluşlarının birçoğu da Emir Abdullahiyan’ın güvenliğin bölge ülkeleri arasında karşılıklı güven yoluyla ancak sağlanabileceğine, Tahran’ın Irak’ın diyalog dilini yaygınlaştırma rolünü desteklediğine dair sözlerine yer verdi.

Irak  geçtiğimiz senelerde ABD’nin varlığından dolayı birçok acı ve istenmeyen olaylara sahne olmuştur.

Iraklı uzmanlardan Adnan Serac, Irak’ın yoğun şekilde ABD’nin baskısı altında olduğunu, bu konunun Irak’ın komşularıyla ilişkileri üzerinde etkili olduğunu bildiriyor.

Gelinen aşamada Irak, bölgesel ilişkileri geliştirmeye ve düzeltmeye ihtiyaç duymakta. Bağdat Zirvesi ise, Bağdat’ın bu alanda önemli adımlar atmakta olduğunu yansıtıyor.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile yaptığı görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ın bağımsızlığı, ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı’nın Bağdat Zirvesi’ndeki konuşması ve bazı yetkililerle yaptığı görüşmeleri, aslında İran’ın Irak’ın güvenlik ve istikrarı için ne kadar önem verdiğini yansıtıyor.

İran İslam Cumhuriyeti her daim bölgesel diyaloğu desteklemiş ve başka ülkeleri de bölgesel düzenlemeler ve münasebetleri güçlendirmeye çağırmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.