HaberlerİranOrtadoğu

Tahran Valisi ile Irak Büyükelçisinin istişareleri

Tahran Valisi Enuşirvan Muhsini Bendpey ve Irak’ın İran Büyükelçisi Saad Cevad Kandil bir araya gelerek ikili iş birliği durumlarını görüştü.

Pazar günü gerçekleşen görüşmede Tahran Valisi Enuşirvan Muhsini Bendpey, Irak’ın İran Büyükelçisi Saad Cevad Kandil’e, Tahran yönetiminin Bağdat ile ticari ve iktisadi ilişkilerini çeşitli alanlarda geliştirmeye hazır olduğunu belirterek, İran İslam Cumhuriyeti Irak ile iş birliğini geliştirmeyi olumlu karşıladığını belirtti.

Görüşmede Irak Büyükelçisi Saad Cevad Kandil de iki ülke iki milletin çıkarlarına olan üretim kurumlarını geliştirme alanında iş birliği yapabileceklerini kaydetti.

Hüseyni Erbain etkinliğine de temas eden Büyükelçi Kandil, Tahran Valisi Bendpey’i yakın gelecekte Irak’a davet etti.

Irak Büyükelçisi Kandil, Erbain etkinliği için Irak’ın İran Büyükelçiliğinin tüm imkanları seferber edilerek bu etkinliğin en iyi biçimde gerçekleşmesi için çaba harcayacaklarını vurguladı.

İran ve Irak yönetimleri bundan önce Hüseyni Erbain etkinliği sırasında vize uygulamasının kaldırılması yönünde bir anlaşma imzalamıştı.

Iraklı kaynakların resmi verilerine göre, geçen sene Hüseyni Erbain etkinliğine 14 milyon ziyaretçi katıldı. İran’dan katılım ise 2 milyon olarak açıklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.