Asyaİran

Tahran ve Bakü, bankacılık ilişkilerini geliştiriyor

İran İslam cumhuriyeti maliye ve ekonomi bakanının, Azerbaycan cum. ekonomi bakanı ile görüşmesinde iki ülke ortak komisyon konuları karşılıklı olarak onaylandı.

İRNA’nın bildirdiğine göre Ferhan Dejpasand dün yaptığı açıklamada, İran cumhurbaşkanlığı Yenilik ve Geliştirme Fonu’n Azerbaycan cum. Yenilik Ajansı ile işbirliğine hazır olduğunu belirterek, iki ülke ortak ekonomi komisyonu oturumunun bir an önce düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
Dejpasand ayrıca iki ülke arasında, Raşt-Astara demir yolu projesi, ortak sanayi sitenin kurulması ve bankacılık işlemlerinin gelişmesi gibi bazı anlaşmaların gerçekleşmesine özel ilgi göstermesini istedi.
Azerbaycan cum. ekonomi bakanı Şahin Mustafayev de İran ekonomi bakanının, eksen konular ve ortak ekonomi komisyonun bir an önce düzenlenmesi ile ilgili önerisini olumlu karşılayarak, Azerbaycan cum.’den üst düzey bir heyetin Azerbaycan cum. cumhurbaşkanın direktifi ve iki ülke cumhurbaşkanları arasındaki görüşmede varılan anlaşmaların ilerletilmesi hedefi ile Tahran’ı ziyaret ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.