HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Tahran ve Moskova hattında yeni bölgesel işbirliği dönemi

İslami İran Savunma Bakanı Yardımcısı General Said Şabanian, bölgede barış ve istikrarın sağlanması ve bölgesel sorunların çözümlenmesi için bölge ülkelerinin de katılımı ile Tahran ve Moskova arasında yeni bir işbirliği dönemi başladığını belirtti.

Rusya’da düzenlenen 7. ARMI-2021 uluslararası askeri ve teknik yarışmaları ve fuarına katılan İran heyeti Başkanı General Şabanian bu açıklamayı yaparak şöyle ekledi:

Son yıllarda İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin ideal bir yörüngede ve ileriye doğru hareket etmesinden ve bu ilişkilerin ikili, bölgesel ve küresel meselelerde karşılıklı güven ve etki bakımından iyi bir seviyeye gelmesinden memnuniyet duyuyoruz.

İran İslam Cumhuriyeti devleti ve silahlı kuvvetlerinin iradesi Rusya ile tüm düzeylerde işbirliğini geliştirmeye yönelik olduğunu kaydeden General Şabanian, Tahran ve Moskova arasında özellikle barış ve istikrarın sağlanması doğrultusunda bölgesel işbirliği, bölge ülkelerinin bölgesel sorunlarını çözmekte katılımları bağlamında yeni bir deneyim ve yeni bir döneme zemin oluşturduğunu vurguladı.

General Şabanian şöyle ekledi:

Bu doğrultuda bölgesel barış ve güvenliği sağlamakta ve başta Afganistan ve Kafkasya meseleleri olmak üzere bölgesel meselelerde bölgesel mekanizmaları hayata geçirmekte çok yönlü işbirliğine vurgu yapılmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.