İran

Tahran’daki yüksek binalarda Hüseyni muharrem arifesinde 250 büyük bayrak göndere çekildi

Hüseyni Muharrem için yas günleriyle aynı zamanda Tahran’ın 22 ilçesinde 250 bayrak dalgalandırıldı.

Tahran Belediyesi Koordinatör Yardımcısı Mehdi Gorbani, şunları söyledi: Tahran’da yüksek binalara 150 büyük bayrak asıldı ve ayrıca 100 bayrak da çeşitli yerlerde dalgandırıldı.

Gorbani, bayrakların Kerbela, Necef ve Kazemeyn şehirlerinde kutsandıktan sonra, Tahran şehrinin çeşitli yerlerine asıldığını söyledi.

Gorbani, ayrıca ”Halk ve heyetler arasında 100.000 yerel bayrak dağıtıldı ve 1.500’den fazla camiye özel çevre iyileştirme paketleri verildi.” dedi.

Bu arada Türkiye’de peygamber efendimizin torunu Hazreti Hüseyin -as- ve 72 yareninin şehit edilmesinin yıldönümünde Iğdırlı vatandaşlar, Kerbela şehitlerini anma etkinliklerine önceki akşam itibari ile başladı.

Kentin geneli siyaha bürünürken, kent geneline “Iğdır’da Sünni-Şia, İmam Hüseyin’in yasını tutuyor. Hz. Peygamberimize başsağlığı diliyor” pankartları asıldı. Iğdır merkez Bağlar Mahallesi Hacı Hacer Camii önünde akşam bir araya gelen vatandaşlar burada mersiyeler okuyarak Hazreti Hüseyin ve 72 yareni için dua etti. Iğdır’da vatandaşlar, Muharrem ayının 10. gününe kadar akşamları camilerde toplanıp yas törenleri düzenleyecek. Aşura Merasimi 10. günde belediye meydanında düzenlenecek büyük bir program ile Hz. Hüseyin ve 72 yareninin anılması ile devam edecek.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.