İranSuriye

Taht Revançi: Suriye’de teröristlere verilen destek sona ermeli

İran’ın Birleşmiş Milletler’deki daimi temsilcisi, Suriye’deki teröristlere verilen desteğin ve bunların iyi ve kötü olarak sınıflandırılmasının durdurulması gerektiğini söyleyerek Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması gereğini vurguladı.

Mecid Taht Revançi, Suriye’deki son siyasi gelişmeleri gözden geçirmek için Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada şöyle dedi: “İran Dışişleri Bakanı Şam’a yaptığı son ziyarette, Tahran’ın Suriye’nin topraklarının korunmasını destekleme taahhüdünü yineledi. Bunu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı’na iletti ve Suriye cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başarılı olmasını temenni etti.”

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi konuşmasının devamında şöyle dedi: “İran, Suriye krizinin barışçıl yoldan çözümüne bağlılığını sürdürüyor ve Suriye’nin birliğini, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini sağlamak için etkili çabalar sarf edilmesi gerektiğine inanıyor. ”

Taht Revançi, Suriye topraklarının işgaline son verilmesi, davetsiz tüm yabancı birliklerin ülkeden çekilmesi, herhangi bir ayrılıkçı eğilime karşı çıkılması ve özellikle ırkçı İsrail rejimi tarafından egemenliğinin ihlal edilmesinin engellenmesi çağrısında bulundu ve İran’ın bu tür saldırıları şiddetle kınadığını söyledi.

İranlı yetkili, Suriye’nin bazı bölgelerinde terörist gruplara verilen desteğin derhal sona ermesi gerektiğini ve bazı terörist gruplarını ılımlı olarak tanıtma veya teröristleri iyi ve kötü teröristler olarak sınıflandırmaya yönelik çabaların durdurulması gerektiğini vurguladı.

”Suriye’ye karşı tek taraflı yaptırımları sorumsuz ve ahlaksızca nitelendirerek, gıda ve ilacın silah olarak kullanılmasını kınıyoruz” diyen İran’ın Birleşmiş Milletler’deki daimi temsilcisi, “İran dışişleri bakanının geçtiğimiz günlerde söylediği gibi, Tahran, Suriye hükümetinin ABD’nin ekonomik terörizmiyle mücadele çabalarını destekliyor.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.