İranAmerikaAvrupa

Tahti Revançi: ABD ve 3 Avrupa ülkesi KOEP çerçevesindeki taahhütlerini çiğnediler

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Tahti Revançi, ABD ve 3 Avrupa ülkesinin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirmemelerinin inkar edilmez bir gerçek olduğunu söyledi.

Tahti Revançi, BM Genel Kurulunda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) yıllık raporunun onaylandığı oturumda yaptığı konuşmada, ‘’ Eğer tüm KOEP tarafları etkili ve tam bir şekilde taahhütlerini yerine getirirlerse ve bu doğrulanırsa ve bir daha taahhütlerini çiğnemeyecekleri yönünde garantiler verilirse İran KOEP’i tam bir şekilde uygulamaya hazırdır.‘’ dedi.

Tahti Revançi, ABD’nin KOEP’ten çekilmesine ve yasa dışı yaptırımlar uyguladığını ve 2231 nolu BM Güvenlik Konseyi kararını ayaklar altına aldığına işaretle , nükleer enerjinin ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmesindeki rolüne de değinerek bunun NPT ve UAEA tüzüğünde de yer aldığını ve Ajansın ana görevlerinden birinin üye ülkelere barışçıl nükleer enerjiden yararlanmaları yönünde yardım etmesi olduğunu söyledi.

Ülkelerin nükleer enerji kullanımının denetimler ve bazı kaygılardan dolayı sınırlandırılmayacağını ifade eden Tahti Revançi bunun NPT ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

İran temsilcisi, İran ve Ajans arasındaki yakın işbirliğine değinerek, Ajansın, en fazla denetimi İran’da yaptığını ve İran ile Ajansı arasında sorun olmadığını, bunun UAEA başkanı raporunda da onaylandığını fakat Ajansın tarafsızlığı, profesyonelliği ve bağımsızlığının zedelenmemesi gerektiğini söyledi.

Siyonist rejim İsrail’in, İran nükleer tesislerine yaptığı saldırılar ve İranlı nükleer bilim insanları aleyhine düzenlediği terör saldırılarına değinen Tahti Revançi, uluslararası kurumlar özellikle BM’den bunları kınamalarını istedi.

Siyonist rejimin hala NPT üyesi olmadığını ve bu yönde de bir çalışması olmadığını ifade eden Tahti Revançi, Ajansın tarafsız ve profesyonelce bu konuyu ele alması gerektiğini söyledi./

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.