AfganistanAmerika

Taliban, Afganistan’daki yabancı güçlerin ülkeden çıkmasını istedi

Taliban Müzakere Heyeti Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, yabancı güçleri ülkelerinden çıkarmakta kararlı olduklarını söyledi.

Naim Vardak, Taliban’ın Afgan barış sürecinin mevcut durumu ve geleceğine ilişkin vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Moskova’yı ziyaretlerinde ABD’nin, birliklerini planlanan tarihte geri çekmemesi halinde “bahar taarruzu” başlatabileceklerini söylediklerini hatırlatan Vardak, bağımsızlığın Afgan halkının talebi olduğunu, kendilerinin de halkı temsil ettiğini, tüm ulusların özgürlükleri için fedakarlıklarda bulunduğunu kaydetti.

Vardak, “Yabancı güçleri Afganistan’dan çıkarmaya kararlıyız. Savaşı bitirmek ortak hedefti. Bu yüzden savaşı yeniden başlatmaya gerek yoktu ama şimdi karşı taraf, bağlılık göstermediğine göre bu onların sorunu.” ifadesini kullandı.

Yabancı güçlerin Afganistan’daki varlığının savaşı körüklediğinin altını çizen Vardak, “Gerçek şu ki yabancı kuvvetlerin gelişi savaşı azaltmadı, artırdı. Varlıkları savaşın sebebidir. Afganistan’dan ayrılırlarsa savaşın nedenlerinden biri ortadan kalkacak. Savaşın bir tarafı zayıflayacak ve sonunda savaş sona erecek.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.