Afganistan

Taliban, Amerika casusluk örgütü CIA’nın Afganistan’ı parçalama peşinde olduğunu ilan etti

Taliban grubu üst düzey üyesi Amerika casusluk örgütü CIA’nin Afganistan’ı parçalama peşinde olduğunu ilan etti.

Enis Hakkani ayrıca Amerika’yı Afganistan krizinin başlıca müsebbibi olduğunu söyledi.
Taliban üst düzeyli üyesinin açıklaması, eski Afganistan hükümeti yani Muhammed Eşref Gani cumhurbaşkanlığı döneminde bazı Amerikalı askeri komutanlarının ülkedeki krizin sona ermesi için etnik grupların coğrafi bölgelerine göre bölünmesi ve her bölgenin kendi yönetimine sahip olması gerektiğini belirtmeleri üzerine yapılıyor.
Bu arada bazı çevreler de Afganistan’da siyasi düzenin başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçişi ile ülke sorunlarının çözüleceği görüşündeler.
Buna rağmen Amerika ve Taliban arasında eski başkan Donald Trump döneminde 18 aylık sıkı görüşmelerin Doha’da gerçekleşmesi ardından imzalanan anlaşma, Taliban’ın Afganistan’da iktidar olma şartlarını oluşturdu ve batı çevreleri tarafından Afganistan’ın siyasi geleceği için tasarlanan planların gerçekleşmesini engelledi.
Afganistan siyasi meseleler uzmanı merhum Vehid Müjde, Amerika’nın bir milleti bastıramadığı her yerde o ülkeyi parçalamaya kalkıştığını belirterek bu açıdan Amerika ve Taliban arasında Doha’da imzalanan anlaşma da Washington’un parçalama siyasetleri doğrultusunda değerlendirilebileceğini belirtiyordu.
Fakat Amerika ve Taliban arasında Doha anlaşmanın gerçekleşmesi ve Doha anlaşmasının nasıl uygulanacağı konusunda yaşanan farklılıklar göz önüne alındığında Hakkani tarafın anlaşmayı dikkate almadan Kabil’i ele geçirdiği ve Amerika’ya göre zorla Afganistan’da iktidar olduğu, bu yüzden Amerika da Afganistan’ın paralarını bloke ederek Doha anlaşmasına geri dönmesi için Taliban’a daha fazla ekonomi baskı yapmaya çalıştığı anlaşılıyor.
Bu arada Taliban Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Müttaki Afganistan’ın amerika ile savaş halinde olmadığından Washington yönetiminin Afganistan’a ait paraları bloke etmeye devam etmesinin hiçbir mantıklı gerekçesi bulunmadığını, bloke edilen paraların Taliban’ın değil Afganistan halkına ait olduğunu, Amerika’nın blokeyi kaldırması gerektiğini, Afganistan’daki mevcut krizin ABD’nin askeri varlığı dönemine dayanan bir durum olduğunu sözlerine ekledi.
Her iki tarafın birbirine karşı direnişi dikkate alındığında Hakkani tarafın Amerika’yı, ülkeyi parçalamaya çalışmakla suçlamakla, Taliban ile işbirliği yapmak için Washington’u kamuoyun baskısına maruz bırakmaya çalıştığı anlaşılıyor. Zira bu kanat Taliban’ın Amerikan baskılarının muhatabı olduğunun çok iyi farkındadır ve Pakistan ordusunun istihbarat kurumu ISI’ın komutasında olan Hakkani kanadı da Amerika ile Molla Berader kanadı arasında Doha’da varılan anlaşma gereği Amerika ile işbirliğini ihlal ederek, Taliban içinde kendi konumunu daha da güçlendirmeye çalışıyor.
Bu arada Taliban grubunun diğer yetkilileri bu grubun Afganistan’daki hakimiyetinin resmen tanınmasını talep ediyorlar; bunun için Taliban grubu içindeki ihtilafların çözülmesi ve bu ülkede ulusal ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasına çalışıyor
böylece Amerika ve casusluk örgütlerinin Afganistan içişlerine müdahalesinin önünü keserek onu engellemiş olacaklardır.
Bu konuda siyasi meseleler uzmanı Abdulsettar Doşoki şöyle diyor:
Geçen 10 yıllarda Amerika, Afganistan’da Peştun bölgeleri ile ağırlıklı olarak Farsça konuşulan Tacik bölgelerinin yanı sıra Afganistan’ın orta ve kuzey bölgelerinde Özbekler, Türkmenler ve Hazaralar arasındaki gerilimi artırmaya, böylece bu ihtilafların etnik ve mezhebi nefrete dönüştürülmesine çalışmıştır. Bu plan halen devam ediyor, bu yüzden Afganistan halkı bu konuda duyarlı ve bilinçli olmaları ise büyük önem taşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.